Anadolu Seyahat Notları

HİZMET ETME ŞEVKİ- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

(Dünden devam)

İslâm dinine hizmette himmet ve gayret duygusunun bineği şevk atıdır. Şevk olmazsa gayret de olmaz. Bir arabanın motoru, bir trenin lokomotifi veya bir uçağın motorları arıza yaptığı zaman nasıl hedefe gidemezse, hizmet etme şevkini kaybetmiş fertlerin de, yapabileceği fazla bir şey kalmaz. Şevki kazanmak ise, Nur Risalelerini her gün devamlı okumak ve cemaatin yaptığı ortak faaliyetlere usulü dairesinde katılmakla mümkün olur. Merhum Zübeyir Ağabeyin “Günde on sayfa okuyan ancak kendini muhafaza eder. On beş sayfa okuyan şevke gelir. Yirmi sayfa okuyan da hizmet eder.” demesi ne kadar anlamlı ve doğru bir tespittir!

Nur Risalelerini devamlı okuyan ve aktif olarak sürekli hizmetle meşgul olan dâvâ adamları şevk-i mutlak içindedir. Onlar her türlü engelleri kolaylıkla aşarlar. Çünkü, ayet-i kerimeye göre “Allah’ın dinine yardım edene, Allah da yardım eder.” diye müjde veriliyor. O engellerden birisi de üstünlük meylidir. Bediüzzaman’ın “Sonra, müzahemetsiz olan hakkın hizmetinin yerini zapteden meylü’t- tefevvuk istibdadı hücuma başlar. Himmetin ayağına vurur, atından düşüttürür. Siz, (Allah için olunuz.) hakikatini o düşmana gönderiniz.” (Münâzarât.136) demesi, çok önemli bir ilaçtır.

Maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi hiç bir şey gözetmeden, yalnız ve yalnız Allah’ın rızası için hizmet etmeyi, hayatının en büyük maksat ve gayesi edinen dâvâ adamları, başkalarına üstünlük taslamayacakları gibi, üstünlük taslayanlara da itibar etmez. Çünkü o, ruhi bir hastalıktır ve Allah’a tövbe etmekten başka bir ilacı da yoktur. Zübeyir Ağabeyin “Risale-i Nur Talebelerinin en gerisi ve en âmisi olan ben…) diye kendisini tanımlaması, hepimiz için bir ölçüdür.

2010 yılı Mayıs ayı ortalarında  gittiğimiz Yozgat ilinin Yerköy ilçesinde, çevre il ve ilçelerden de gelenlerle ve Adapazarı ilinde kalabalık bir bir katılımla gerçekleşen Risale-i Nur derslerinde, geniş konular arasında bu hakikatleri de paylaştık.

Pazar sabahı, Adapazarı ilinden dönerken, yol arkadaşım üniversiteli bir gençti. Uzun yolculuğumuzun, sohbet arasında nasıl geçtiğini fark edemedik bile. Çantamda “Ramazan, İktisat ve Şükür Risalesi” vardı. Ona hediye ederek, görüşebileceği isim ve telefonlar da verdim. Çok memnun olduğunu ifade etti. Mevcut hizmetlere bu da ilave olmuştu, elhamdülillah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap