ERKEKLERİN KORKULU RÜYASI: PROSTAT KANSERİ
Sağlık

ERKEKLERİN KORKULU RÜYASI: PROSTAT KANSERİ

Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, mesane denilen idrar torbasının altında, idrar kanalının bir kısmının etrafını bir yüzük gibi çevreleyen ve sıvı salgılayan bir bezdir.

Normalde 25-30 gram ağırlığında olan prostat, yaş ilerledikçe ve özellikle elli yaşların üzerinde bazı erkeklerde büyüme yapar, 50-60 gram ve daha üzeri büyümelerde, rahat idrar yapma problemlerine sebep olur. İdrar kanalı daralır ve mesanede tam boşalma olmaz. Bu duruma gelen hastalar, geceleyin yedi sekiz defa tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Bu yüzden uykusunu da tam alamaz. Elli yaş üzeri erkeklerin hiç bir rahatsızlık hissetmese bile, muhakkak prostat muayenesi olması lazımdır. Zira erken teşhis çok önemlidir.

Erkeklerin en korkulu rüyası ise, prostat kanserine yakalanma riskidir. Kanser, diğer dokularda olduğu gibi, prostat hücrelerinin kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde çoğalmasıdır. Zamanında müdahale edilmeyen ve tedavi görmeyen prostat kanseri, zamanla kemiklere sirayet ederek etrafını sarmasıdır.

Cerrahi müdahale, greenlight ve daha başka usullerle tedavi edilebilen prostat hastalığı, ifade ettiğimiz gibi erken teşhisle daha mükemmel sonuç alınabiliyor. Allah, imtihan gereği hangi hastalığı veriyorsa, elbette şifasını ve dermanını da vermiş. Doktora gitmek ve her türlü tedavi yollarına baş vurmak inancımızın gereğidir.

www.asyanur.info

Advertisement

Yorum Yap