Anadolu Seyahat Notları

ELBİSTAN VE K. MARAŞ KONFERANSLARI- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

Cumartesi günü akşamı saat yirmi de başlayan konferans başlamadan önce, Ticaret Odasının nezih salonu hınca hınç dolmuş, gelenlerin önemli bir kısmı ayakta kalmıştı. İlave sandalyeler de yetmemişti.

Konferans “Bediüzzaman’a Göre İman ve Ahlâk İlişkisi” konusu üzerine idi. Toplumun çok cihetlerle ahlâk bakımından tahribe uğradığı ve her türlü suçların serbestçe işlendiği bir ortamda, Risale-i Nur Enstitüsünün tespit ettiği bu konu çok anlamlıydı. Açış konuşması, “Biz ne oldu?” gösterisi ve bizim sunduğumuz konferans ile iki saate yaklaşan program herkesi memnun etmişti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Program sonrası, bizi almaya gelen ve konferansı da izleyen Hüseyin, Atilla ve Ahmet kardeşler ile Kahraman Maraş’a hareket ettik. 1150 metre yükselikteki Elbistan ilçesinden, Beş yüz metre rakımlı Kahraman Maraş’a ulaşıncaya kadar sürekli aşağılara indik ve saat yirmi dörtte ancak ulaşabildik. Pazar günü, öğle namazını müteakip Necip Fazıl Kısakürek kültür merkezinde olduk. Gazi Antep, Osmaniye ve Adıyaman gibi çevre il ve ilçelerinden gelen gönül dostlarımız da vardı. Burada da geniş mekân yetmemiş, çoğu ayakta kalmış ve bir kısmı da içeri giremeyince geri dönmüş.

Kur’an-ı Kerim okunması, açış konuşması, Bediüzzaman’dan vecizelerle gerçekleştirilen gençlerin oratoryosu, bizim verdiğimiz konferans ve “Bize ne oldu?” gösterisiyle dolu dolu geçen bir program yaşadık ve birlikte istifade ettik. Kahraman Maraş eşrafından da katılanların olduğu toplantımızda, Müsiad Başkanı ve bazı partilerin il başkanları da vardı.

Bu vesileyle, bize kültür merkezini tahsis eden sayın belediye başkanına şükranlarımızı arz ederken, bu çalışmada emeği geçen ve toplantıya katılan herkese tebriklerimizi sunuyoruz. Cenab-ı Haktan, daha nice böyle programlar nasip etmesini niyaz ediyoruz.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap