Kabre Gülerek Girenler

BİR SEYDANOĞLU GEÇTİ BU FÂNİ DÜNYADAN

Ramazan Seydanoğlu Ağabey 1939 Urfa Siverek ilçesi doğumludur. Seydanoğlu aşiretine mensuptur. 1962 yılında memur olunca, Halil Ağabey diye bir Nur Talebesi marifetiyle Risale-i Nur eserlerini tanır. Urfa’nın Bozova ilçesine tayin olduğu zaman, kısa zamanda elli civarında İTTİHAD gazetesine abone yapar. Hizmetler genişleyince birlikte bir Nur dershanesi açarlar. Doğu ve Güneydoğunun ilk dershanesi ünvanını alan bu hizmet merkezi, bazı tadilatlar görmesine rağmen hâlâ hizmet vermeye devam etmektedir.

1974 yılında tayini Konya iline çıkan Ramazan Ağabey, dokuz çocuğu ile birlikte küçük bir dairede oturduğu halde, muayyen aralıklarla evinde Risale-i Nur dersleri yapılır. Maddi imkânları kısıtlı olmasına rağmen, gelen misafirlere zenginler gibi ikramlarda bulunur. Bundan dolayı kimse onun orta halli bir insan olduğunu anlayamaz.

Geçirdiği ağır bir hastalık esnasında Cenab-ı Hakka dua eder: “Ya Rabbi! Eğer sağlığımı bana geri verirsen, bütün vaktimi Risale-i Nur okuyarak geçireceğim.” der. Sağlığına kavuşan Ramazan Ağabey, o tarihten sonra bütün vaktini Risale-i Nur okuyarak geçirir. Konyalı ağabeylerle görüştüğümde “Ramazan Seydanoğlu Ağabey, adeta yürüyen bir Risale-i Nur idi.” tarifini yapıyorlardı.

Konya’ya ne zaman dâvet üzerine gitsem, ister seminer, ister konferans, ya da umumi ders olsun her programda Ramazan Seydanoğlu Ağabeyi orada görürdüm. Haftada dört beş defa Risale-i Nur derslerine katılan bu ağabeyimiz, hayatının bütün gayesini Risale-i Nur’a hizmet olarak görüyordu. Çalıştığı Konya valiliğindeki nice personeli ve hatta vali yardımcılarını bile derslere getirmeye muvaffak olmuş. Ve daha nice insanların imanlarının kurtulmasına vesile olmuş. Allah ondan ebediyen razı olsun, amin.

Mübarek gün ve gecelerde birbirimizi arar ve tebrikleşirdik. Aramızda özel bir muhabbet bağı meydana gelmişti. İnternet üzerinden Risale-i Nur Külliyatını sıra takip ederek okuyup, kayıt altına alarak YouTube kanalımızda yayınlamaya başladığımızda, okunan Risaleleri canlı olarak takip ediyordu. Bir gün bana “Sami kardeş! Ben biraz seçiciyim. Bazı insanların Risale-i Nur okuma tarzı bana lezzet vermiyor. Fakat senin okuma tarzın hoşuma gidiyor. Anlaşılır bir şekilde Risaleleri okuyor ve onların dışına çıkmıyorsun. Risale-i Nur’u, yine Risale-i Nur ile izah ediyorsun. Sana dua ediyorum, hizmetine devam et.” dedi. Ramazan Ağabey, Risale-i Nur dairesinin isimsiz kahramanlarındandı. Cemaatin şahs-ı manevisini hiç bir zaman terk etmedi. Yayınlarımızı sürekli takip etti.

28 Nisan 2023 Cuma günü, Cuma Namazını kılan ve akşam yemeğinde bir kaç lokma alıp istifra eden Ramazan Ağabey, acele hastahaneye kaldırılıyor ve ertesi gün öğle vakti ruhunu Rahmana teslim ediyor. Seksen dört senelik ömrü hep Kur’an, iman, ibadet ve hizmet yolunda geçen ağabeyimiz, 29 Nisan 2023 Cumartesi günü, Konyalı dostlarımız tarafından ikindi namazından sonra âhiret âlemlerine yolcu ediliyor. İnşaallah, o da kabre gülerek girenlerden oldu, üstadımıza ve Resülullah’a (asm) kavuştu. Ona ne mutlu! Ruhuna binler Fatihalar…

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap