İman ve İbadet

ASR-I SAADET’TEN İLGİNÇ BİR OLAY

Reklam

Bir savaş dönüşü Sevgili Peygamberimiz (asm), yorgun ve uykusuz olan ordusuna konakladıkları yerde uyumalarını, kendisinin ise nöbet tutacağını söyler. Fakat, sahabeler râzı olmaz. Hazret-i Bilal (r.a.) ısrar ederek nöbetçi olur. Peygamber Efendimiz (asm) çok sıkı tembih eder ki, sakın ola uyumasın ve ezan okuyarak orduyu sabah namazına mutlaka kaldırsın.

Yorgunluk ve uykusuzluğa bir hayli direnen Hazret-i Bilâl (r.a.), göz kapaklarına hâkim olamaz ve birazcık oturup dinleneyim derken derin bir uykuya dalar. Herkesten önce uyanan Allah Resulü (asm), bakar ki, sabah namazının vakti geçmiş ve güneş bir hayli yükselmiş. Hemen Hazret-i Bilal’i (r.a.)uyandırır ve sitem eder. O ise dayanamadığını, elinde olmadan uyuyakaldığını söyler. Ona “Hemen ezan oku ve orduyu kaldır.”der. Uyanan orduya, hemen bu bölgenin terk edilmesini ve başka bir mahalde namazın kılınacağını beyan eder. Çünkü, açıklamasına göre o bölge şeytanların oyuncak mahalli olmuştur.

Bu olay dikkate alınırsa, kendine Müslümanım diyen insanların işlerinin ne kadar zor olduğu görülecektir. “Evlerinizi mezar yapmayın.”diyen Allah Resulü (asm) ne kadar haklıdır! Zira, ancak mezarlıktaki ölüler namaz kılmaz.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap