Anadolu Seyahat Notları

ANLAMSIZ VE ZARARLI DUYGULAR- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

Güneş sistemine bağlı şirin ve mavi bir gezegen olan dünyada, en şerefli ve aziz bir varlık olan insanın, imtihanına vesile olması için verilen müspet duygular olduğu gibi; rekabet, kıskançlık, haset, kin ve nefret gibi hisler de verilmiş.

Ruhun hayatiyetini devam ettirebilmesi için verilen akıl, gazap ve şehvet kuvvelerine bağlanan bu müspet ve menfi duygular; akıl ve iradenin hâkimiyetinde kalırsa her cihetle müspet neticeler verir. Nefs-i emmârenin tesiri altında kalırsa, hayvanları ve şeytanları bile geride bırakacak olumsuzluklar o insandan meydana gelir. Böyle insanlar, bulundukları cemiyeti alt üst eden karıştırıcı bir alet veya zehirleyen birer yılan gibi olurlar.

Her yere hâkim olmak ve her şeyi kontrol altında tutmak, bir kısım insanların en arzu ettikleri bir durumdur. Hem de hâkimiyetin gereği istiklaliyet ve ortağı kabul etmemektir. Bu arzu yüzünden nice dindar padişahlar ve sultanlar kardeşini veya oğlunu ortadan kaldırmıştır. Tarih bunun yüzlerce örneğiyle doludur.

Yakın tarihe baktığımız zaman, devletin bütün iplerini eline geçirenler, kendilerine rakip olabilecek kimler varsa ya vücudunu ortadan kaldırmış ya da toplum ve siyasi hayattan dışlayarak, onların kendi köşelerinde sessizce ölmesine sebep olmuştur.

Halbuki, dünyaya sığmayan ve rakip kabul etmeyen o kudretli insanlar, bu gün toprağın altında kendi yaptıklarıyla baş başa kaldılar. Hep dünyada kalacakları zannıyla yapmadık zulüm bırakmayanlar, her fâni gibi bu dünyayı terk etmek zorunda kaldılar.

Bir gün haberlere bakıyordum. Birinci haber olarak verilen şey dikkatimi çekti. Birisi naylon torba içinde bir şey taşıyordu. Haber spikeri, naylon torba içinde taşınan şeyin, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin kudretli generali Cemal Gürsel’in kemikleri olduğunu söylüyordu. Devlet mezarlığına taşınıyormuş. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan gibi hayatını milletin hizmetine adayan vatanperver insanları asan iradenin sahibi de, nihayet onların gittiği âleme gitmişti. Ne kadar hazin ve ibret verici bir tablo! (Devamı yarın)

asyanur.info samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) ((YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap