2. JEAN PAUL ÇOK FARKLI BİR PAPAYDI
Dünya

2. JEAN PAUL ÇOK FARKLI BİR PAPAYDI

Polonya asıllı olan 2. Jean Paul 18 Mayıs 1920 yılında doğdu. Önce annesinin, sonra babasının ölümü üzerine, 1942 yılında İlâhiyat üniversitesine girdi. Çok çeşitli yerlerde papazlık vazifelerinde bulunduktan sonra kardinalliğe kadar yükseldi. Ekim 1978 de İtalyan olmayan ilk papa olarak seçildi.

Papalığı bir devlet başkanı olmak yerine, misyonerlik olarak algılayan 2.Jean Paul, kendi dilinden başka, ileri düzeyde konuşacak kadar 10 dil biliyor ve 118 ülkeyi dolaşıyordu. Gittiği ülkelerde, başta kürtaj aleyhinde olmak üzere, bizim inancımıza uygun konferanslar veriyordu.  Adeta bir papadan ziyade bir diplomat gibi aktif çalışıyordu. İlk yurt dışı seyahatini 28-30 Kasım’da Türkiye’ye yaptı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Efes’i ziyaret etti.

Sovyetler Birliğinin ve komünist inkârcı felsefenin en güçlü olduğu 1979 yılında, Rusya Afganistan’ı işgal etti. Aynı yıl papa memleketi olan Polonya’ya gitti ve başkent Varşova Meydanında bir milyon kişiye hitap ederek, komünizmi ve Allah’ı inkâr fikrini yerden yere vurdu. İnsanlık nezdinde Rusya büyük yara aldı ve itibar kaybına uğradı.

2. Jean Paul, papalık tarihinde Müslümanların Ramazan Bayramını kutlayan ve iftar veren ilk papadır. Aynı zamanda ilk cami ziyaret eden kişidir. Hem de özellikle seçerek, Şam’daki Emeviye Camiine gitmiştir. “Müslümanlarla aynı Allah’a inanıyoruz. Hazret-i Muhammed (asm) Müslümanların peygamberidir.”diyen ilk papa olarak Hıristiyan dünyasının ezberini bozmuştur. Bunun anlamı “Lailahe illallah Muhammedün Reülullah.”demektir. Kateşizm denilen yeni bir sistemle, İncil’i Kur’an-ı Kerime göre yorumlatan ilk papadır. 627 sayfalık kitap, Fatiha Suresiyle başlamaktadır. Avrupa Kıtasında yaptırdığı pahalı bir anketle, Müslümanlığı seçen ecnebilerin yüzde otuz üçünün, Risale-i Nur’ların tercümesini okuyarak, İslâm’ın hak din olduğunu anlayıp din değiştirdiklerini ortaya çıkaran kişidir.

1981 yılında Mehmet Ali Ağca tarafından tabancayla vurulan, elinden ve karnından yaralanan papa, ömür boyu hapse mahkum olan Ağca’yı hapishanede ziyaret etti ve bağışladı. Çok farklı bir kişiliğe sahip olan 2. Jean Paul’ün, Sovyetler Birliği’nin dağılmasında, komünizmin çökmesinde ve Allah’ı inkâr fikrinin ölmesinde büyük payı vardır. Bütün bu ezber bozan işleri yapmakta, Hazret-i İsa Alehhisselâmın vekili sıfatıyla, onun talimatı çerçevesinde gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Ne ondan önceki ve ne de sonra gelen hiç bir papa onun yaptıklarını yapamadı.

2 Nisan 2005 tarihinde 85 yaşında vefat ettiği zaman, cenazesine dünyanın bütün devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar, üst düzey bürokratlarla birlikte dört yüz bin insan katılmıştı. O zamana kadar hiç olmayan bir manzara. Çok ilginç bir durum.

www.asyanur.info

 

Reklam

Bir Yorum

Yorum Yap