ÜZÜM DEYİP GEÇMEMEK LAZIM
Tefekkür

ÜZÜM DEYİP GEÇMEMEK LAZIM

Üzümün yaratılışı da bir mucizedir. Hele asma üzümü başka bir harikadır. Yaklaşık on beş bin çeşidi olduğu söylenen ve bin iki yüz çeşidi Anadolu’da yetişen ve “Üzümden sarhoş edici bir içki ve güzel bir rızık edinirsiniz.”diye Allah’ın bahsetmesi ve birbirine zıt iki şeyi haber vermesi, o zamana kadar haram olmayan içkinin, yakında haram olacağına işaret etmiş ve bir müddet sonra içki ile birlikte kumar,sihir ve fal oklarının şeytan işi olduğu söylenmiş ve haram edilmiştir.
Yerin bir karış altında yüzeye paralel olarak kökleri yayılan asma üzümü, en yakınındaki bir ağaca veya insanların hazırladığı ortama tırmanır ve sürekli yayılarak etrafını kaplar. Boğumlarından çıkardığı püsküllerini, ağacın dallarına helezon yaylar gibi bağlar. Ta ki, rüzgarlı havalarda kopmasın diye. O boğumdan bir salkım üzüm verecekse bir püskül, iki salkım olacaksa iki püskül bağlar. Yükünü taşıtmak için sanki emniyet katsayısını hesaplamış gibi..Akılsız ve şuursuz bir şey bunları düşünebilir mi? Böyle bir asma üzümündeki salkımları sayan Bediüzzaman,155 salkımla karşılaşır. Bir salkımın tanelerini sayar 120 adet olur. Ben de ikisini çarptım, tam 18600 üzüm taneciği olduğunu öğrendim. Bediüzzaman kendi kendine düşünür: “Eğer, iki parmak kalınlığındaki bu asma çubuğu ballı su musluğu olsa ve daim su verse, ateş saçan hararete karşı ancak kafi gelecek. Halbuki, az bir rutubet eline geçer. Sanatında akılları hayrette bırakan Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir, dedim”
Evet, her üzüm tanesine incecik ve renkli bir kabuk giydirmek ve içine kader programı hükmünde çekirdekleri koymak; ne kör tesadüfün, ne sağır tabiatın ve ne de akılsız sebeplerin işi olamaz. Evet, üzüm dahi her varlık gibi, harika vaziyetiyle o Yüce Yaratıcıya şahitlik ediyor.
asyanur.info

Yorum Yap