Risale-i Nur Hizmeti

RİSALE-İ NUR VE YENİDEN DİNE DÖNÜŞ

1980 yılının başlarından bu yana hem dünya hem de ülkemizde hızlı bir dönüşüm yaşanıyor. Son iki yüz yıldır dünyayı etkisi altına alan materyalist ve maddeci akımlar, Allah ve âhireti yok saydığı için, insan ruhunu boşlukta bırakıp mutsuz etti. Sefih ve aşağılık bir hayatı ve insanların hayvanî duygularının tatminini hedef olarak gösterdi. Hayat bir mücadeledir dedi. Kuvvetli olanı ve galip geleni haklı gördü. Böylece emsalsiz zulümlere kapı açtı. Bu yanlışına karşı öyle dehşetli tokatlar yedi ki, iki dünya savaşıyla milyonlarca insanın ölümüne ve sakat kalmasına ve bin senelik medeniyetlerinin yok olmasına sebep oldu.

Kırk yıldan bu yana, genel olarak dünyada yeniden dine dönüş hareketleri yaşanıyor. Maddi imkânlarla ruhundaki boşluğu dolduramayan insanlar, yeniden maneviyata dönüyor. “Ben neyim? Nereden geliyorum? Nereye gideceğim? Bu dünyada vazifem nedir? Beni kim gönderdi?”gibi soruların cevapları aranıyor.

Dünyanın genel gidişatından bağımsız olamayan ülkemizde de aynı gelişmeler yaşanıyor. Geleneksel inanç kültüründen etkilenen, fakat yeterli olmadığından, mensubu olduğu İslâm dininin icaplarını yaşayamayan kitlelerde ciddi arayışlar gözlemleniyor. Aradığı huzuru bir türlü bulamayan kişiler, özellikle elit ve zengin tabakadaki insanlar maneviyata dönüyor. Her kesi hayrette bırakan sözlerle, hidayete gelişinin ilginç hikâyelerini anlatıyorlar.

Tahkiki iman dersleriyle topluma hizmet veren Nur Risalelerinin bu gelişmedeki payı oldukça büyüktür. Herkesi meşgul eden yukarıdaki sorulara en güzel ve ikna edici cevapları onlar veriyor. Hayatın gayesini ve ölüm ötesini en iyi onlar açıklıyor. İmanın altı esasını madde âleminden getirdiği misallerle en güçlü onlar ispat ediyor. Küfrün ve inkârın belini kırıyor. Şirk ve tabiatçılık fikirlerini kökünden kazıyor. Hayata anlam kazandırıyor. Ruha huzur ve kalbe ferahlık sağlıyor. Manevi bir cennetin lezzetini tattırıyor. Âhiret hayatına hazırlık yaptırıyor.

Böylesine etkili eserlere ve kudsi bir hizmete  herkesin ve cemiyetin bütün katmanlarının şiddetle ihtiyacı olduğu açık bir gerçektir. Gereğinin yapılması ise, kaçınılmaz bir zarurettir.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap