Bediüzzaman Said Nursi

ÖN YARGILI OLMAMAK- 2 (HATIRA YAZILARI- 109)

Bediüzzaman Hazretlerinin vefatı, onun tabiriyle hayatından fazla hizmet etti. Zira milyonlarca talebesi onun yerine hizmetin başına geçti. Bir dile bedel milyonlar dil ile konuşur oldu. Bu irşat ve tebliğ hizmeti, kıyamete kadar sürüp gidecek ve milyonlarca insanın ebedi hayatının kurtulmasına vesile olacaktır.

Bu minval üzere her Nur Talebesi nice hizmetlere vesile olmaktadır. Onlara ne Mutlu! Zira, her bir Nur Talebesi yalnız kendi imanını kurtarmakla değil, başkalarının da imanını kurtarmaya çalışmak ve muhafaza etmekle mükelleftir.

Bir numunesi: Bir arkadaşımızla Ankara’ya dönüyorduk. Koltuk numarasını bulduğumuzda, pencere kenarında genç bir bayan oturuyordu. “Beyefendi! Pencere kenarında oturduğum zaman midem bulanıyor. Koridor tarafına geçebilir miyim?” dedi. “Hay hay kardeşim, buyurun.” dedim. Halbuki, koridor tarafına arkadaşım oturacaktı. Bu teklif karşısında o da pencere kenarına geçti. Böyle yolculuklarda yanımda kim olursa olsun, yaşı ve cinsiyetine bakmaksızın, Risale-i Nur eserlerinden bir şeyler anlatmayı bir vazife ve mecburiyet olarak gördüğümden “Hayırlı yolculuklar hanımefendi! Uçak ve sair vasıtalara bindiğiniz zaman her hangi bir dua okur musunuz?” diye sordum. “Evet, okurum. Meselâ, Ayet-el Kürsi ve Fatiha-i Şerife okurum.” dedi. Böylece manevi bir havada başlayan yolculuk sohbeti Ankara’ya kadar devam etti. Meğer otuz dört yaşlarındaki bu genç bayan, Ankara hukuk fakültesini bitirmiş ve hâkim olarak vazife yapıyormuş. Kocası da savcıymış. Yazının baş tarafında bahsettiğim Bediüzzaman ile ilgili bir çok konular üzerinde sohbet ettik. “Hocam! Belki tahmin etmeyeceksiniz ama ben beş vakit namaz kılıyorum. Babaannem bana çok şeyler öğretti. Gerçi meslek itibariyle açık bir bayanım ama ibadetlerimi ihmal etmem.” dedi. “Beyiniz de sizin gibi mi?” diye sordum. “Hayır. O maalesef bu konularda çok zayıf. Lütfen ona dua edin. Allah kendisine hidayet versin.” dedi. Bunun gibi nice örneklere rastlamışım. Onun için insanlara ön yargı ile yaklaşmamak lâzım. Her insana bir şeyler söyleyecek açık bir kapı vardır. Bir kişinin daha kurtulmasına vesile olmayı, hazinelere sahip olmaktan daha değerli bilmeliyiz.

Ankara’ya yaklaşırken, yanımdaki arkadaşla tanıştırdım. İkisi de hemşehri çıktılar. Ona Hastalar Risalesi hediye etti. Ben de Münacat ve Gençlik Rehberi hediye ettim. “Bunu da eşiniz okusun. Milyonlarca gencin kurtulmasına vesile olan bir kitaptır.” dedim.  “Hocam! Öyleyse önce bu kitabı benim okumam lâzım. Sonra eşim de okur.” dedi. Biz bunları konuşurken uçak da hava alanına indi. “Hocam! Keşke yolumuz biraz daha uzun olsaydı. Ne kadar tatlı ve faydalı bir sohbet oldu.” diyerek memnuniyetini ifade etti ve hayırlı geceler dileyerek vedalaştık.

İşte, toplam bir saat süren yolculuktaki hizmet böyle oldu. O zaman, Nur Talebeleri asla boş durmamalıdır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)98

Reklam

Yorum Yap