Tefekkür

“İNSAN YEDİKLERİNE BİR BAKSIN” – 2

Reklam

Cenab-ı Hakkın insanlara yediği nimetler bakımından ikram ve ihsanları çok dikkat çeken mucize özellikler taşımaktadır.

Evet, incecik bir sapta bir kaç tane kavun ve karpuzu bağlayıp insanlara sunmak ve her kavun ve karpuzda yüzlerce çekirdek yaratıp, daha sonra yaratılacak kavun ve karpuzlara menşe ve kaynak yapmak, hangi tabiat ve tesadüfle izah edilebilir?

Keza; dut ve kayısı gibi ağaçların odun olan dallarında, o tatlı meyveleri yaratıp insanlara ikram ve ihsan etmek, nasıl kendi kendine olabilir?  Hiç bir tadı olmayan topraktan ağacın dallarına şerbet mi pompalanıyor? Hele meyveleri süt konservelerine benzeyen Hindistan Cevizine, topraktan süt gönderilmesi ne ile izah edilebilir?

“Size ve hayvanlarınıza rızık olsun diye.” ibaresiyle ayet, bütün bu gayeleri takip eden perde arkasında nihayetsiz bir rahmet ve kerem sahibi olan Yüce Kudretin varlığından haber veriyor.

Bahar ve yaz mevsimlerinde iyice bollaşan  ve rengârenk görünümleriyle bizi kendilerine cezb ve celbeden  İlâhi nimetlere bir de bu gözle bakmalı ve hayata anlam katmalıdır. Bu kıymetli nimetlere verene de iman ve ibadetle karşılık verilerek, Bediüzzaman Hazretlerinin ifade ettiği gibi fiyat olarak da, başta “Bismillah”, sonunda “Elhamdülillah”, ortasında da tefekkürle mukabele edilmelidir. Gerçek mutluluk, halis sevinç ve safi lezzet bunlardadır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap