HAZRET-İ İSA (AS) VE DECCAL MÜCADELESİ
Dünya

HAZRET-İ İSA (AS) VE DECCAL MÜCADELESİ

Kıyamet alâmetlerinden olan “Hazret-i İsa (as) âhirzamanda yeryüzüne inecek ve deccalı öldürecek.”mealinde hadis-i şerifler var. Böyle hadislere ‘En doğrusunu Allah bilir.’kaydını koyarak yorumlar yapan Bediüzzaman, bir takım şüphelerin ortadan kalkmasını temin etmiştir.

Kur’an-ı Kerime göre, Hazret-i İsa’yı (as) onu öldürmeye gelen Romalı askerler öldüremedi. Allah onu göğe yükseltti. Askerler gelmeden Hazret-i İsa’yı (as) ihbar eden Yehuda namındaki hain havariyi, Allah Hz. İsa (as) suretine çevirdi ve gelenler onu çarmıha gerdi.

Allah’ın izniyle âhirzamanda yeryüzüne indirilen Hazret-i İsa (as), hadis-i şerife göre “Deccalla mücadelesinde on arşın yukarıya sıçrar, kılıcını ancak dizine vurabilir.”mealindeki hakikati yorumlayan Bediüzzaman, Allah’ın insanlık tarihi boyunca minare yüksekliğinde bir insan yaratmadığını ve öyle olmasının imtihan sırrına aykırı olduğunu söyler. Bunun için yorumunu yaparken. deccalın güç, kuvvet ve ordu bakımından kinaye olduğunu ifade eder. Hazret-i İsa’nın (as) hakiki dinini savunan dindar İseviler ile, dinsizlik taraftarlarının tamamı karşı karşıya gelse, minare yüksekliğinde bir adamla, normal bir insanın kıyaslaması gibi olur. 2. Dünya savaşında Almanya, İtalya ittifakına sonradan dahil olan Japonya ile, Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin devletlerinden meydana gelen müttefik kuvvetler, ordu ve silah gücü noktasından kıyaslansa, yine normal bir insanın, minare yüksekliğindeki bir adamla savaşması gibi bir durum ortaya çıkar.

20. asır, büyük deccal olan komünizm ile Hazret-i İsa’nın temsil ettiği şahs-ı manevisinin, İslâm deccalı olan Süfyanizm ile, Hazret-i Mehdi’nin temsil ettiği şahsı manevilerin maddi ve manevi mücadeleleri ile geçti. Ve bütün bunlar insanların gözleri önünde yaşandı. Bundan sonra Hazret-i İsa (as), deccal, Mehdi ve Süfyan beklemek saflık olur. Ancak imtihan sırrı gereği herkes onların kim olduğunu anlayamaz. Yalnız en yakınındakiler onları gerçek kimliğiyle tanıyabilir. Komünizmin Allah’ı inkâr fikri öldü ve bekçiliğini yapan Sovyetler Birliği dağıldı. Süfyanizm ise, Kur’an-ı Kerimin elmas kılıçları ile şevketi söndü. Şimdi Kur’an nurları parlıyor ve parlayacak. Çünkü Allah nurunu tamamlamak istiyor. İsterse kâfirler istemesin.

Cenab-ı Hak, Risale-i Nur penceresinden böyle müteşabih hadislerin doğru yorumlarını anlamayı cümlemize nasip etsin, inşaallah.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap