İman ve İbadet

DUYGULAR DÜNYASINDAN ŞEFKAT HİSSİ- 2

(Dünden devam)

Sevgili Peygamberimiz (asm) dünya hayatındayken insanları hakka, hakikate, imana ve hidayete dâvet ederken yaptıkları eziyet karşısında “Ya Rabbi! Sen bu insanlara hidayet nasip et. Çünkü, onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar.” diyerek, onlara dua ediyordu.

Taif şehrine azatlı kölesi Zeyd ile birlikte gittiklerinde, şehrin ileri gelenleri onları gençlere taşlattılar. Zorlukla ellerinden kurtulup şehrin dışında bir bağlığa sığındıkları zaman Cebrail aleyhisselâm Peygamber Efendimize (asm) göründü ve “Ya Resülullah! Allah sana şu dağlar meleğini gönderdi. Eğer istersen o melek şu iki dağı bu isyankâr kavmin üstüne yıkıp onları helâk edecek.” dedi. Sevgili Peygamberimiz (asm) ” Ben âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberim. Onlara beddua edemem.” dedi ve arkasından ellerini kaldırarak “Ey Rabbim! Sen kavmimi bağışla. Onların neslinden İslâm dinine sahip çıkacak bahadır insanlar yetiştir.” diye dua etti.

Peygamber Efendimiz (asm) çok affedici, çok bağışlayıcı ve çok şefkatli bir peygamberdi. İslâm dinini tebliğ ederken kendisine eziyet edenlere “Siz bütün gücünüzle gece kelebekleri gibi kendinizi ateşe atmaya çalışıyorsunuz. Ben ise, eteğinizden tutup sizi ateşten kurtarmaya  çalışıyorum. Fakat, siz beni reddediyorsunuz.” diye kendi halini tasvir ediyordu.

Büyük insanların hali her zaman böyleydi. Şefkat ve acımak hissi onlarda en zirve noktasındaydı. Başkaları için kendilerini feda etmek, bizim gibi insanların anlayabileceği bir durum değildi. Bu yüzden, Hazret-i Ebubekir (r.a.) “Ya Rabbi! Cehennemde benim vücudumu öyle büyüt, öyle büyüt ki, müminlere yer kalmasın.” diye dua etmişti.

Aynı dinin mensupları olan bizler de, aynı şefkat ve merhamet hisleriyle topluma yaklaşmalı ve bir kişinin daha hidayetine vesile olmayı ve imanını kurtarmayı, dünya ve içindeki bütün varlıklarıyla değişilmeyecek bir hazine bilmeliyiz. Bunun için de, iman hakikatlerinin kaynağı olan Risale-i Nur Külliyatını, kitap takip ederek her gün düzenli olarak okumalı ve oradan aldığımız feyiz ve ilmi, toplum fertleriyle paylaşmalıyız. Gayret ve hizmet bizden, netice ise, Yüce Allah’dandır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap