Yurt Dışı Seyahat Notları

AVRUPA KIT’ASINDA GEÇEN ON BEŞ GÜN- 5 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

İsviçre ziyaretinden sonra devam eden altı yüz kilometrelik bir seyahat sonrası Cuma akşamı, Avusturya’nın Grünburg ilçesindeki Nur dershanesine vasıl olduk.

Tuna nehrinin bir kolunu teşkil eden Stairbach ırmağının kenarında bulunan dershanenin romantik bir havası vardı. Irmak üzerine kurulan elektrik santralının şelâsinden akan su sesleri çok rahat duyuluyordu. Bizden önce gerçekleşen on iki günlük bir okuma programının genç kardeşler üzerinde çok faydalı etkisi olduğunu söylediler. Başka bir binada da aynı programın genç kızlar ve hanımlar arasında da yapıldığından bahsettiler. Yabancı ülkelerde, yabancı bir kültürün hâkim olduğu bir toplumda, öncü isimlerden Mikail Yaparak ve gayretli arkadaşları büyük bir gayretle çalışıyorlardı. Onlara bu çalışmalarında başarılar diliyoruz. Aynı akşam, geç vakte kadar süren ders ve sohbetler, hepimiz için şevk ve moral vesilesi oldu, elhamdülillah.

Cumartesi günü tekrar Almanya topraklarındayız. Tek devlete dönüşen Şengel ülkeleri arasında sınır kapıları tamamen iptal edilmiş. Akşam namazı olduğunda, biz de Mevlüt kardeşin kaptanlığında minibüsteki kardeşlerle Ausburg şehrine ulaştık. Barla Kültür Merkezi adıyla resmi bir kimlik kazanan Nur dershanesinde namazımızı kıldıktan sonra, bu şehrin hizmetlerinin temelinde çok emeği olan Mehmet Köse Ağabeyi hastahanede ziyaret ettik. Ağır bir hastalık geçiren bu muhterem ağabeyimizi, odasında Mesnevi-i Nuriye kitabını okuyor halde bulduk. Çok duygulanmıştı. Kısa bir ziyaretten sonra, okuma programı yapılan tesise gittik. Münih’ten de katılanlarla kırk beş kişilik bir grup meydana gelmişti. Ailelerin çocuklarıyla birlikte katılması, aile boyu bir hizmete vesile olmuştu. Hristiyanların, Katolik mezhebine bağlı bir koluna ait olan tesisin sahipleri, kendi üyelerine  uyguladıkları aynı kolaylığı, Nur Talebelerine de sağlamışlardı.

Konferans salonunda gerçekleşen ve iki saati bulan sohbet, soru ve cevap bölümü herkes için bir hayli faydalı olmuştu. Güney Almanya şehirleri arasında, ayda bir gerçekleşmeye başlayan ortak dersin yapıldığını duymamız, müfritâne irtibat açısından bizi mutlu etmişti. Onları da bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamı için dualar ediyoruz. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap