Anadolu Seyahat Notları

DOĞDUĞUM TOPRAKLAR- 1 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

Karadeniz Ereğli, Zonguldak iline bağlı ve yüz bin nüfuslu bir ilçedir. Demir ve Çelik Fabrikasının 1960 yılının başlarında temeli atılmasından sonra sürekli büyüyen ve gelişen Ereğli, bu gün itibariyle bir sanayi şehri haline gelmiştir.

Tahsil hayatımın ilk ve orta bölümü Kandilli beldesinde, endüstri meslek lisesi kısmı ise Ereğli’de geçti. Çocukluk ve gençlik yıllarıma ait hatıraları hep oralarda yaşadım. Risale-i Nur’u ve Nur Talebelerini 19 Mart 1969 yılında Ereğli’de tanıdım. Dindar bir aile ortamında yaşadığım ve ilkokuldan beri namazlarımı kıldığım halde, ibadetin gerçek tadını Nur cemaati ile birlikte tattım. İslâm ve imana hizmet şuurunu onlarda buldum. Takva dairesinde yaşamanın mânâsını onlar sayesinde anladım. Hülâsa, Ereğli’nin benim üzerimde bıraktığı izler tarif etmenin çok ötesindedir.

2010 yılının Haziran ayı ikinci Cumartesi akşamı için Ereğli’ye dâvet edilmiştim. Anadolu’nun nice il ve ilçelerine gittiğim halde, memleketime gitmem bir hayli gecikmişti. Yaz dönemine denk gelmesi de bir cihette iyi olmuştu. Yılda bir defa akrabalarla görüşmek, en azından telefonla aramak veya mektuplaşarak hal ve hatırlarını sormak dinimizin emrettiği bir zorunluluktur. Sıla-i rahimi koparmak yani akrabalarla ilişkiyi kesmek büyük günahlardan olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir.

Yapılan dâveti vesile yaparak, ailece köyümüzün yolunu tuttuk. Cuma akşamı namazdan önce köye ulaştık. Annem seksen bir yaşındaydı (Bu yıl doksan üç). Geleceğimizi bildiğinden gözü yollarda kalmış. Hasretle elini öptüm. O da, bir çocuk gibi başımı okşadı, öptü, kokladı. Ne kadar yaşlansak yine onun çocuğu idik. Erkek ve kız kardeşlerim, onların çocukları ve köyden gelen komşularla âdeta bir bayram havası yaşadık. Ertesi gün dayı, amca ve halalarımla görüşmeler, hepsi bambaşka duyguların yaşanmasına vesile oldu. Suyunu içip havasını kokladığım, tarlalarında hayvanlarımızı güttüğüm doğduğum topraklar, beni geçmiş zamanlara doğru aldı götürdü. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap