Tefekkür

ÇÖL DENİZİNİN SEYYAR GEMİLERİ

Geniş dairelerin câzibedâr olayları arasında çoğu zaman unuttuğumuz veya ihmal ettiğimiz ibretli tefekkür vazifemiz, müminler topluluğu olarak hayatımızın en vazgeçilmez parçasıdır.

“Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır.”gibi hadis-i şerifler ve “Hiç akıl etmez misiniz? Hiç düşünmez misiniz? Hiç tefekkür etmez misiniz? Hiç araştırmaz mısınız? Ne kadar az düşünüyorsunuz?”gibi daha nice ayet-i kerimeler, hep etrafımızda olup ibret gözüyle tefekkür etmeyi ihmal ettiğimiz kudret delillerini incelemeye bizleri davet etmektedir.

Her şeyden, her yerden ve her mevcuttan varlık ve birliğini gösteren pencereler hükmünde delil ve alâmetler yaratan Cenab-ı Hak, kelâm-ı ezelisi olan Kur’an-ı Kerim’de, çöl denizinin seyyar gemileri olan develeri ibret nazarımıza sunmaktadır. “Görmüyor musunuz Biz deveyi nasıl yaratmışız?”meâlindeki beyanlarıyla, bizleri ibret gözüyle deveyi incelemeye davet etmektedir.

Gerçekten deve, ilginç görünüşü ve kuvvetli bedeniyle, incelenmeye değer bir kudret harikasıdır. Bir içişte yüz on litre suyu içebilen ve çok az idrar ve terleme özelliğiyle, bir hafta su içmeden yol alabilen bu mübarek hayvan, çölde yaşayan bedeviler için vazgeçilmez bir çöl gemisidir. Çökmüş halde eşya yüklendiği zaman, hiç bir hayvan yerden kalkamadığı halde, deve bundan istisnadır. Zira o, eğri boynunu bir kaldıraç gibi kullanmakta ve çok rahat ve kolay bir tarzda yerden kalkmaktadır. Keza, geniş tabanlı ayakları, kum denizinde batmadan yol almasına vesile olmaktadır.

Keza, burun delikleri diğer hayvanlara kıyasla ince bir çizgiyi andırmaktadır ki, kum fırtınalarında solunum yollarının tıkanmasını engellemektedir. Çift kat kirpikleri de, gözlerini kum fırtınalarından korumaktadır. Koskoca gövdesi ve kuvvetli bedeniyle beraber, yuları bir çocuğun eline verilse, itaat ederek arkasından gitmesiyle, insan nev’inin hizmetine sunulan bu mübarek hayvan, Kur’an’ın lisanında diğer emsalleriyle birlikte “En’am”diye nitelendirilmişlerdir. Nimet olma cihetleri nazara verilmiştir. Hatta bir sureye “EN’AM”ismi verilmiştir. Bu hakikati dikkate almak lâzımdır ki, gaflete düşülmesin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Advertisement

Yorum Yap