Hatıralar Geçidi

YOĞUN HİZMET TEMPOSU VE ZİYARETLER (HATIRALAR GEÇİDİ- 15)

Reklam

31 Aralık 2010 Cuma günü döndüğüm Avustralya faaliyetlerinden sonra, on beş gün uzak kaldığım Pursaklar ilçesindeki hizmetlere yoğunlaştık. Kurulu düzen saat gibi işliyordu. Hem mahalledeki cemaatle dershanede beş vakit namazımızı birlikte kılıyor hem Cuma namazı öncesi kalabalık bir cemaatle Risale-i Nur okuyup namazı eda ediyor hem dört grup halinde Salı akşamları ev derslerini icra ederken, Cuma akşamları da ortak bölge dersimizi yapıyorduk. Öğrenci hizmetleri de rayına oturmuştu. Hanım kardeşler de çok aktif olarak hizmetlerini yürütüyordu. 2011 yılının Ocak ayı böyle geçti.

Şubat ayı geldiğinde, dâvet üzerine 11-12-13 Şubat tarihlerinde Ödemiş, Tire ve İzmir Pınarbaşı hizmet mahallerindeki kardeşlerimizle birlikte olduk. 18-19 Şubat günlerinde Çankırı ve Çubuk’taki kardeşlerimizle ders ve hizmet hatıralarımızı paylaştık.

Mart ayı geldiğinde, Anadolu faaliyetleri daha bir hız kazandı. 12 Mart 2011 Samsun, 16 Mart Kırıkkale, 18 Mart Nevşehir, 25 Mart Trabzon, 26-27 Mart tarihlerinde de Giresun illerinde idik. Derslerden sonra, gidilen yerlerde Avustralya hizmetlerinin anlatılması, cemaate ayrı bir şevk ve moral kaynağı oluyordu.

Bu arada, 19 Mart 2011 Cumartesi akşamı yapılan sosyal komisyon seçiminde sekreter olmam istenmişti. Memnuniyetle kabul ettim. Aynı toplantıda, ziyaret edilmesi kararlaştırılan Ankara valiliği ve elçilikler vardı. Bu cümleden olarak Giresun dönüşü, Yeni Asya bürosundan da katılan kardeşlerle, Ankara valisini ziyaret ettik. Bizim üzerimizden çok önemli mesajlar verdi. Tahrip edilmek istenilen aile kurumu ve dejenere edilmek için şer güçlerin uğraştığı gençliğe sahip çıkılmasını talep etti. Bu masajları gazetemizde haber olarak yayınladık. Faydalı bir ziyaret olmuştu.

Mart ayı gibi Nisan ayı da yoğun geçiyordu. 15-16-17 Nisan 2011 günlerinde hem yönetim kurulu toplantısı hem de umumi temsilciler toplantılarına katıldık. Mayıs ayında yapılması gereken umumi temsilciler toplantısını, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler münasebetiyle 16 Nisan tarihine almıştık. Tek gündemli bir toplantıydı. Ülkenin ve Demokrat Misyonun genel durumundan dolayı tedirgin oluyordum. Çok sert konuşmaların yapılması muhtemeldi. İktidar yanlısı olduğunu düşündüğümüz arkadaşlarımız olduğunu biliyorduk. Çünkü, Demokrat Misyon ruhunun onlara geçtiğini düşünüyorlardı. ANAP zamanında da böyle düşünenler olmuş ve sonunda cemaatten ayrılıp gitmişlerdi. İmtihanlar çok şiddetliydi. Sadece bir imtihanı kazanmak yetmiyordu. Sonuna kadar istikameti muhafaza etmek çok önemliydi.

Divandan ilk sözü istedim ve “Tek gündemle çok önemli bir konuyu konuşmak için toplandık. Öğle namazına kadar konuşma süresine de, konuşmacı sayısına da kısıtlama koymayalım. Herkes hür bir şekilde rahatça konuşabilsin ve konuşulmayan bir şey kalmasın. Gerekirse, namazdan sonra sınırlama yapılsın.” teklifinde bulundum. Farklı teklifler de oldu ve sonunda “Konuşmalar on dakika ile  sınırlı olsun fakat konuşmacı sayısına sınır konulmasın.” kararı kabul edildi. Bunun üzerine, akşam saat yediye kadar dokuz saat boyunca, kırktan fazla temsilci söz aldı ve herkes hür bir ortamda fikirlerini serbestçe söyledi. Neredeyse  söylenmeyen bir şey kalmadı.  Farklı tekliflerin sonunda yapılan oylamada, ağacı yeşil tutmak adına Demokrat Misyonun desteklenmesine karar verildi.

Ankara’ya döndüğümüz zaman, umumi temsilcilerin aldığı kararı hem büyük şehir meşveret heyetinde hem de bütün semt meşveret heyetlerine duyurduk. Bundan sonrası artık cemaatte aitti. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap