Anadolu Seyahat Notları

YİNE BİR İZMİR SEYAHATİ- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

Reklam

(Dünden devam)

Adnan Menderes hava alanında, İzmir’den gelen gönül dostlarımızla buluşup, kucaklaşarak önce Aydın iline geçtik. Şehir merkezindeki Nur dershanesinin geniş salonu oldukça kalabalıktı. İki saat boyunca Nur Risalelerinden birlikte istifade ettik. Dersten sonra geri kalanlarla sohbetimiz gece saat bire kadar devam etti. Cemaatimizin şahs-ı manevisinin tesanüdüne kuvvet verecek gayretli ve planlı çalışmalar üzerinde bir hayli konuşmalar yaptık.

Cumartesi günü, bir takım görüşme ve ziyaretlerden sonra ulaştığımız İzmir’in hizmet merkezindeki geniş salon yetmemiş, arka odalara kadar dolmuştu. Olması gereken herkes oradaydı. Hepimizi ilgilendiren temel prensipler, ihlâs ve uhuvvet öncelikli düsturları paylaştık. Milletlerin ve cemaatlerin hayatında, çeşitli sebeplerle meydana gelen fırtınalarda bir çok sarsıntı ve savrulmalar olur. Ancak, kâinatta hüsün ve güzellikler hâkim ve arızalar geçici olduğundan; ortaya çıkan müspet yeni durumlar, arızaların gitmesine ve ortalığın düzelmesine sebep olur. Böylece, her şey yerli yerine oturur ve asıl hüviyetine kavuşur.

Bir hayli zamandır Anadolu genelinde çeşitli illere yaptığımız ziyaretlerde ve Eğitim Merkezi çalışmaları münasebetiyle her ay gittiğimiz İstanbul’un çeşitli semtlerinde, ciddi bir toparlanma süreci yaşandığını müşahede etmiştik. 2010 yılı Nisan ayında gittiğimiz Aydın ve İzmir gibi iller de, bu süreci en güzel bir şekilde yaşıyordu. Özellikle, İzmirliler yeni satın aldıkları beş yüz metrekareye yakın ve tam merkezdeki bir arsa üzerine bir kültür merkezi inşa etmenin heyecanını yaşıyorlardı. Birlik, beraberlik ve samimi tesanüd olduktan sonra, bir hizmet mahallindeki gayretli ve fedakâr dâvâ adamlarının yapamayacağı hiç bir şey yoktur. (Not: Bahsi geçen kültür merkezi kısa bir zaman sonra yapıldı ve uzun yıllardan beri orada Risale-i Nur hizmetleri devam ediyor.)

Pazar sabahı Ankara’ya dönerken, bu sefer sağ tarafımda  güler yüzlü genç bir adam oturuyordu. Gıda toptancılığı yapıyormuş. İslâm’ı yaşamakta noksanı olsa da, inançlı olan bu arkadaşla bir saat boyunca sohbet ettik. Sonunda, Küçük Sözler ile Hastalar Risalesini ona hediye ederek, İzmir’de görüşebileceği isim ve telefonlar verdim. Çok memnun oldu ve muhakkak arayacağını söyledi.

İki günde bir çok hizmetleri ihsan eden Allah’a şükrederek, Ankara’ya sağ salim ulaştık, elhamdülillah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap