Hatıralar Geçidi Risale-i Nur Hizmeti

YENİ BİR DERSHANE VE ALMANYA SEYAHATİ (HATIRALAR GEÇİDİ- 54)

Reklam

Çankırı’da hiç ummadığımız bir durum başımıza geldikten sonra Sefer Hocaya “Kardeşim! En merkezi bir yerde bir dershane aç. Kirasını ve eşyasını biz Ankara olarak yine karşılarız.” dedim.

Bir hafta sonra Sefer Hoca telefon etti ve “Valilik konağının tam karşısında bir dershane yeri bulduk, kirası da üç milyon lira. Ne yapalım?” dedi. “Hemen kiralayın. Parasını ve eşyasını getirelim.” dedim. Hiç unutmam, bir Pazar günü Ali Ağabeyle birlikte, kar yağarken halı ve kanepe gibi malzemeleri arabalara doldurduk ve Çankırı’da açılan yeni dershanemize taşıdık. Ondan sonra da ihtiyaç olan diğer malzemeleri de taşımaya devam ettik.

Bu arada tekrar Almaya’ya dâvet edildiğim için on üç gün oralarda kaldım. Döndükten sonra, yılda bir veya iki defa gittiğimiz Çankırı’ya her hafta aralıksız gitmeye devam ettik. İki buçuk ay sonra, bir Ramazan ayı akşamında elli beş kişiyle ders yapar hale geldik. Allah’a binlerce şükürler olsun. Daha sonraki yıllarda, Çankırı’ya arka arkaya iki tane mülk dershane satın aldık. Birini, Yeni Asya Vakfı temsilciliği yaptık. O gün müessif olayı yaşadığımız kardeşler, beraberindeki arkadaşlarıyla hizmetlerine şevkle çalışmaya devam ediyorlar. Unutamadığım başı üzüntü verici, sonu şevkli ve lezzetli hatıralarımdan biri de bu yaşadığımız olaylardır.

1993 yılı 22 Aralıkta gittiğim Almanya’daki dostlarımız memnun olmuş ki, bir sene sonra tekrar dâvet ettiler. 24 Aralık 1994 günü, Ankara’dan direkt olarak Düsseldorf’a indim.Yine Şükrü Bulut kardeşimiz karşıladı. O akşam, Düsseldorf dershanesinde bir yıl önce tanıştığımız gönül dostlarımızla kucaklaşıp hasret giderdik, ders, sohbet ve hizmet hatıralarından bahsettik. Mehmet Kutlular Ağabey de gelmişti. Ertesi gün, oradaki kardeşlerin aldığı karar gereği, dershanenin tapusu Yeni Asya Vakfına alındı. Yurt dışından vakfa verilen ilk dershane olma şerefini kazandı.

Bu ikinci gidişimizde, Hamburg’tan Münih’e kadar bin iki yüz kilometre mesafede bulunan il ve ilçelerdeki dershane ve cemaatimizi ziyaret ettik. 03 Ocak 1990 ayrılmasından sonra, Yeni Nesil grubu çok çalışmış. Sürekli gide gele bazı yerlerimizi kendilerine çekmişler. Yaşlı olanların ekseriyeti onlarla kalınca, Şükrü Hoca ve arkadaşları gençlere yönelmişler. Bundan on beş yirmi yıl önce, yirmiden fazla hizmet mahalli ve dershaneleri vardı. Şimdi ise, yeni gençlerle çalışmanın sonucu yetmişten fazla olduğu söyleniyor. Hele, Ahlen’deki cemaatimiz üç bin metrekare kapalı alanı olan ve iki bloktan meydana gelen bir hizmet binası satın almakla, daha muhteşem hizmetlere imza atmaya başlamışlar, elhamdülillah.

Bu sefer, Hollanda’ya da geçerek, önce Denhak’taki Akif Kara Ağabeyde akşam çorbasını içip, Roterdam’daki derse katıldık. Şerefli Koçhisar’ın Şekerköylü insanları daha fazlaydı. Kutlular Ağabey ile birlikte paylaştığımız dersten sonra Ahlen’e hareket ettik. Altı yüz elli kilometre gidilecek uzun bir yolumuz vardı. Şendoğan Erdoğdu kardeşimiz kaptanımızdı. Kutlular Ağabey onun yanında, Cemil Çelik Ağabeyle ikimiz arka koltukta, Saffet Efe hocamız da ikimizin ortasındaydı. Konuşulacak konular bittiği halde yol bir türlü bitmiyordu. İlâhi söylemeye başladık, yol bitmedi. Marşları bitirdik, hâlâ çok yolumuz vardı. Bir taraftan da uykumuz geliyordu. Şoför de uyursa halimiz haraptı. Kutlular Ağabeye hitaben “Ağabey! Sen çok güzel şarkı söylüyormuşsun. Bir söyle de, uykumuz açılsın.” dedim. “Sen benim hiç şarkı söylediğimi duydun mu? Benim öyle bir tarafım yok. Beni bahane etme. Söylemek istiyorsan, söyleyebilirsin.” dedi. Hep beraber gülüştük. Elimi kulağıma attım ve “Seni ben ellerin olsun diye mi sevdim? Her şeyimi uğruna ben boş yere mi verdim?” diye şarkıyı söylemeye çalıştım. Kutlular Ağabey “Allah Allah! Adama bak! On parmağında on marifet.” diye lâtife etti. Uykumuz kaçmış ve gözlerimiz açılmıştı. Sabaha karşı Ahlen’e ulaştık. Namazı kılıp istirahate çekildik. Almanya’da böylece gitmedik yer neredeyse bırakmadık. Kutlular Ağabeyle birlikte Düsseldorf hava alanından İstanbul’a uçtuk. Ben oradan otobüsle Ankara’ya devam ettim. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap