Hayat

YALAN YERE YEMİN VE ŞAHİTLİK ETMEK

Allah’ın haram kıldığı büyük günahlar yetmiş kadardır. Ancak bunların içinde yedi tanesi vardır ki, onlara ekber-ül kebair denilir. Yani büyük günahların da en büyükleri.

Bunlar: 1- Allah’a şirk koşmak. 2- Ana babaya isyan etmek. 3- Haksız yere adam öldürmek. 4- İçki içmek. 5- Zina etmek. 6- Namuslu bir kadına, gözüyle görmüş dört şahit göstermeden zina iftirasında bulunmak. 7- Yalan yere yemin edip şahitlikte bulunmak.  Bunlara mübikat-ı seb’a da denilir. En büyük günahlar bunlardır. Bu günahlardan özellikle kaçınılmalı ve Allah’a sığınılmalıdır.

Birisinin hakkını, yalan yere yemin ederek başkasına geçmesini sağlamak, cemiyet hayatında maalesef sık görülen durumlardandır. Mahkemeler bu çeşit olaylarla doludur. Bu tarzdaki büyük günahları işleyerek âhirete göçenlerin işi orada çok zor olacaktır. Müslümanım diyen insanların buna çok dikkat etmesi gerekir. Başkası için âhiretini yakmak aklın alacağı iş değildir.

Birisinin itibarını korumak adına, başka birisinin itibarını mahvedecek şekilde yalan yere yemin edip şahitlik yapmak da öyledir. Bunu bir heyet, başkalarının da bildiği halde, çarpıtarak yaparsa vay onların âhiretteki hallerine! Ancak, Allah mutlak adalet sahibidir. Âhirete bırakmadan da bunun cezasını bu dünyada verir. Çünkü bazı şeyler gayretullaha dokunur. Zamanı gelince, işlenen büyük günahın bedelini en ağır bir şekilde ödetir. Hele Kur’an-ı Kerime el basarak  muhatabını inandırmak için yalan yere yemin edenler yok mu, işte onların da dünya ve âhirette vay hallerine!

Cenab-ı Hak,bizleri ve bütün müminleri böylesine feci bir akıbetten muhafaza etsin, inşaallah.

asyanur.info        samicebeci.net

Reklam

Yorum Yap