Genel Tefekkür

SU MUCİZESİ- 2

Reklam

Su, özgül ağırlığı kendinden hafif olan cisimleri üstünde taşır. Meselâ, odun ve tahtaların suda batmadığı gibi.. Sıvı haldeki su, molekül bağlantılarından dolayı yoğundur.

Sıfırın altında su donduğu ve buz olduğu zaman genleşir ve yoğunluğu düşer. Allah’ın suya verdiği bu özellikten dolayı buz haline gelen ve katılaşan su, suyun üstünde kalır. Halbuki, diğer sıvı haldeki maddeler katı hale gelirken, alttan katılaşmaya başlar. Suyun bu özelliğidir ki, nehir ve göller aşırı soğuklarda yüzeyleri donduğu ve buz olduğu zaman, altta kalan suya bir yorgan gibi koruyuculuk yapar. Bu sayede, nehir ve göllerin altında canlılar hayatlarını devam ettirirler. Bu mucize durum, nasıl tabiat ve tesadüfle izah edilebilir? Bir kasıt, bir irade ve bir tercihle yapılan bu keyfiyet, ancak nihayetsiz bir ilim, irade ve hikmetle olabilir.

Yeryüzünde canlılar yaratıldığından beri dünyada su vardır. Hidrolik döngü adı verilen bir kanunlar silsilesi içinde, denizler, nehirler, göller ve okyanuslardan güneş ısısının etkisiyle yükselen buharlar, atmosferde bulutların meydana gelmesine vesile olurlar. Her saniye gök yüzüne  milyonlarca ton buhar yükselir. Rüzgârlar vasıtasıyla ihtiyaç olan yerlere sevk edilen bulutlardan yeryüzüne yağmur, kar ve dolu şeklinde tekrar yere iner. Tuzlu denizlerden atmosfere yükselen buharlar, tatlı bir su şeklinde indirilmesi ne kadar düşündürücüdür? Gökyüzünde sanki su arıtma tesisi mi var? İnsanlar neden bundan ibret almazlar?

“Su gibi aziz ol!” duaları yanında “Sudan ucuz.” gibi gafletli sözler de toplum hayatında dolaşıp duruyor. Su, olmazsa olmaz olan hayat şartlarından olduğu halde, Allah suyu bol miktarda ihsan ederek hayatı kolaylaştırıyor. “Petrol savaşlarının yerini, gelecek zamanlarda su savaşları alacak.” gibi öngörüler yapılıyor. Bu doğru olabilir. Çünkü, petrol olmadan da hayat devam eder, fakat susuz hayat düşünülemez.

Bu kadar önemli ve paha biçilemeyecek kadar değerli olan su nimeti için Cenab-ı Hak “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz.” emretmektedir. Bir nehirden abdest alırken bile israf edilmemesinin emredilmesi dikkat çekicidir. Bir bardak suyu içerken veya her hangi bir işimizde su kullanırken, onun çok büyük bir nimet olduğunun düşünülmesi ve onu ihsan edene bütün benliğimizle şükredilmesi gerekir, vesselâm.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap