Tefekkür

SİVRİSİNEKTEN MİSAL GETİRMEK- 1

Reklam

“Şüphesiz ki Allah sivrisinekle veya ondan daha küçüğüyle misal vermekten çekinmez. İman edenler, onun Rablerinden gelen hak olduğunu bilirler. İnkâr edenler ise, ‘Allah bu misalle ne demek istedi’ derler. Allah bu misalle bir çoğunu saptırır; bir çoğunu da onunla doğru yola iletir. Aslında Allah bu misalle sadece fâsıkları saptırır.” (Bakara Suresi: 26)

Baş gözüyle görülmesi mümkün olmayan kendi Zâtını, akıl ve kalp gözüne göstermek, tanıttırmak, bildirmek ve sevdirmek için; bu muhteşem kâinatı çok anlamlı bir kitap gibi yaratan Yüce Kudret; arıdan, karıncadan ve örümcek gibi varlıklardan deliller getirdiği gibi, sivrisinekten dahi misal vermektedir. Kâfirlerin keyfi için böyle hakir ve basit görünen varlıklardan bahsetmeyi terk etmemektedir. Çünkü onlar dahi Allah’ın yarattığı sanatlı varlıklardır. Vücutça küçük olsalar da, sanatça büyüktürler.

Dişi sivrisinekleri döllemekle vazifeli olan erkek sivrisinekler bitki ve çiçek özleriyle beslenirler. Dölleme vazifeleri bittikten bir müddet sonra da ölürler. Bu taifenin neslini devam ettirmekle asıl vazife dişi sivrisineklere aittir. İnsanı sokan ve kanını emen de dişi olanlarıdır ve erkekleri kan emmez. Çünkü ihtiyaçları yoktur. Dişi olanları, doğacak yavrularının proteine ihtiyaçları olduğu için kan emer.

Sivrisineğin yaratılışı başlı başına bir mucizedir. Muazzam bir sanat harikasıdır. Vücudu, baş göğüs ve karın kısmından meydana gelir. Başında yüz civarında petekten meydana gelen iki adet gözü, koku, nem ve ısıya duyarlı iki adet de antenleri vardır. Göğüs kısmına bağlı üç çift ayak ve bir çift kanatları bulunur. Karın kısmı ise, vücut ağırlığı kadar, yani üç gram kadar kan emebilecek genişlemeye müsait bir yapıda yaratılmıştır. Bu ise, yetmiş kilo ağırlığındaki bir insanın, aynı ağırlıkta yemek yemesi gibidir. İnsan için buna imkân yoktur. Ne kadar hayret verici bir durum!

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap