Anadolu Seyahat Notları

ŞEVK VEREN GEZİLER (NOSTALJİ YAZILARI-17)

Bayram vesilesiyle köyümüze gidip hısım ve akraba ziyaretleri yaptık. Daha sonra aynı fikir ve inançları paylaştığımız Karadeniz Ereğlili dâvâ arkadaşlarımızla da bayramlaşmayı müteakip çevre il ve ilçeleri, müfritâne irtibat çerçevesinde ziyarete başladık.

Çarşamba akşamı ulaştığımız Çaycuma, gerçekten gelecek için ümit vaat ediyor. Fevkalâde heyecanlı ve şevkli bir cemaat var. Çoğu yeni olmasına rağmen, kısa zamanda dâvânın kudsiyetini anlamış ve var güçleriyle onun gelişmesi için çalışıyorlar. Hele bir mimar kardeşimiz var ki, görülmeye değer. Yıllar önce ruhuna ekilen Nur tohumları inkişaf etmiş. Geçmişin kazaya kalan hizmetlerini şimdi yerine getirmenin şevkini yaşıyor.

Kadirşinas ve ehl-i himmet bir dostumuzun, Yeni Asya Vakfına bağışladığı bir arsa üzerine, mimar kardeşimizin gerçekleştirdiği proje çerçevesinde, Çaycumalılar şimdi bir kaç katlı mülk bir dershanenin temelini atmanın heyecanı içindeler. Kendilerine başarılar diliyoruz. Muhabbetle geçen ders ve sohbet sonrası Ereğli’ye döndük. (Not: Uzun yıllardan beri o hizmet merkezinde hizmetler yapılarak geliniyor.)

Perşembe akşamı Bartın yollarındayız. Yazın birlikte kiraladığımız dershanemiz, baştan başa yeni eşya ile donatılmış. Her taraf pırıl pırıl. O akşam, köylerden, beldelerden ve Çaycuma’dan da gelenlerin katılımıyla gerçekleşen moral ve şevk dolu sohbetten sonra tekrar Ereğli’deyiz.

Cuma akşamı, Ereğli’den de katılan yirmi beş kişilik kalabalık bir konvoyla Zonguldak yolunu kat ediyoruz. İlâhiler ve marşlar söyleyerek yapılan yolculuk kısa zamanda bitiyor ve sağanak halinde yağan yağmur altında dershanemize ulaşıyoruz.

Daha önceden bildiğimiz dört katlı mülk dershanenin salonuna, diğer odaların dahil edilmesiyle neredeyse onu tanıyamıyoruz. Geniş ders salonu hınca hınç dolu. Yağmur, kar, fırtına, hülâsa hiç bir şey bu dâvâ adamlarını derse gitmekten alıkoyamıyor. Zonguldaklı hemşehrilerimizi bu gayret ve şevklerinden dolayı tebrik ediyoruz. Dersten sonra, muhabbet seli içinde tekrar Ereğli’ye dönüyoruz.

Evet, sıla-i rahim için gittiğimiz memleketimiz, bir çok maslahatın icrasına vesile oldu. Bu çalışmalarda ve ziyaretlerde maddi ve manevi emeği olan ve konumu itibariyle bulunduğu bölgenin âdeta manevi merkezliğini ifa eden Karadeniz Ereğlili dâvâ arkadaşlarımızın planlı, programlı ve şevk dolu hizmetlerini, en içten ve hasbi duygularla kutluyoruz. Cenab-ı Hak, onlara ve hepimize son nefesimize kadar ihlâs, istikamet ve sadâkat dairesinde hizmetler nasip etsin,amin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

 

 

Reklam

Yorum Yap