Hayat

SÂDE BİR HAYAT TARZI

Reklam

Her tülü imkânlar varken sâde bir hayat süren Sevgili Peygamberimiz (asm) ve onun izinden giden büyük zatlar gibi, bu asırda aynı yolu takip eden Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin hayatına bakıldığında da sâdelik ön planda görülüyor.

Pakistan milli eğitim bakanı Ali Ekber Şah, onu Emirdağ ilçesinde ziyaret ettiği zaman gördüğü tablo karşısında hayretler içinde kalmıştı. Tek odalı evinde demir bir karyola, bir sandalye, yerde serili bir hasır, iki minder, ibriği ve leğeni, masa üzerinde bulunan kitaplar…Fakat, bu sâdelik içinde bir maneviyat sultanına muhatap olmuş ve İslâm âlemi ile ilgili her türlü suallerine cevap bulmuştu. Sonradan “Ben, âlem-i İslâm’da aradığımı Türkiye’de buldum. İki saat görüştüğüm Bediüzzaman Said Nursî ile âlem-i İslâm hakkındaki bütün müşküllerim halloldu.”diyecekti.

Hayatı boyunca lüks ve ihtişamdan kaçan Bediüzzaman, isteseydi o günün şartlarında bir milyoner olurdu. Fakat, “Sen istersen, senin için Mekke’nin dağlarını taşlarını altın yaparım.”İlâhi teklife “Ben de onları Senin için terk ettim, ya Rab!” diyen Kâinatın Efendisi (asm) gibi, eşya ve bütün varlıkları terk etmişti. Üstad vefat ettiği zaman bir seccadesi, ibriği, leğeni, cep saati, yatak yorgan gibi şeyler ve o günün parasıyla on beş liralık terekesi vardı. “Bütün yükümü bir elimle taşıyabilmeliyim. Eğer fazla yük alırsam Resülullah (asm) ve dostlarına yetişemem.”diyordu.

Gele gele bu günlere geldik. Müslümanlar zenginleştiler. Zenginlikleri ihtişamlı binalar, lüks mobilyalar, son model arabalar gibi servetleriyle görünür oldu. Sâdelik ayıplanır hale geldi. Başkalarına karşı mahcup olmamak için onlardan geri kalmamak gerekir diye bir yarış başladı. Allah sonumuzu hayır eylesin! Bu arada maneviyattan çok şeyler kaybedildiği halde, umursamaz bir tavır sergileniyor. Bu böyle devam etmeli mi? Hayır, asla ve kat’a! Zira, dünya durmuyor, gidiyor. İnsan da beraber gidiyor. Hesabını vermeyeceğimiz bir hayat yaşamaktansa, kendimize gelmek ve aslımıza dönmek daha doğru olmaz mı?

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap