Hayat

RİSALE-İ NUR OKUMALARI VE DUANIN GÜCÜ

Reklam

Nice Nur Talebeleri var ki, Bediüzzaman gibi gecenin üçte birinde kalkıp sabahlara kadar ümmet-i Muhammedin (asm) iyiliği ve birliği için dualar ediyor ve gözyaşı döküyorlar. Onlara minnettarız. Cenab-ı Hak o mânâda çalışmayı hepimize nasip etsin.

Risale-i Nurların okunması ise, başlı başına bir hadisedir. Zübeyir Ağabey “Şimdi oku, kabirde okuyamazsın. İstidatları inkişaf ettirmek için çok okumak, az da olsa devamlı okumak lâzım. Hususi okumanı terk etme. Oku, oku, her gün oku. Okudukça oku ki, ruhun nur-u İlâhi ile parlasın. Kalbin nur-u Kur’an’la temizlensin. Aklın nur-u İslâmla işlensin ve yükselsin.”diyor. Hizmet hizmet diye hususi okumasını terk eden, bir gün hizmeti de terk eder. İman hizmeti devamlı okumakla gerçekleşir.

Karadenizli Temel, hasmından yediği yumruk darbeleriyle ayakta sallanırken arkadaşları “Ha uşak vur!”diye teşvik ediyorlarmış. Temel “Vurmaya vuracağım da, ayakta dik duramıyorum.”diye cevap vermiş. Bu misal gibi, ayakta durmak için her gün on sayfa, hizmet etmek için bir on sayfa daha okumak lâzımdır.

Bir çok hizmet mahallinde, Kur’an Hatimleri okumanın yanı sıra, cüz dağıtır gibi Risale-i Nurların paylaşılması örnek alınıp tatbik edilebilir. Bir kişinin daha imanını kurtarmak ve kuvvetlendirmek gayret ve heyecanıyla yanan kalpler, Allah’ın rahmetini celb edecek ve meydana gelen o manevi havanın etkisiyle yetişen nesiller, bu hizmet kervanın kıyamete kadar devam ettireceklerdir, inşaallah.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap