Hayat

NUR MESLEĞİNDE İSTİKAMET

Risale-i Nur mesleğinin diyanet, siyaset, cihad ve saltanat gibi daha pek çok daireleri içine alan temel prensipleri vardır. Bunları dikkate almadan sadece diyanet ve iman hizmetine yoğunlaşanlar, pusulasız gemi gibi yalpalayıp dururlar.

Bediüzzaman Hazretleri “Bu asil Türk milleti kendi ihtiyarıyla o partiyi kat’iyen iktidara getirmeyecek.”dediği zihniyete karşı, demokrasiyi, temel hak ve hürriyetleri bu vatanda yerleştirmeye çalışan Hürriyetçi Demokratları hem eserleri hem de fiilleriyle destekleyip ve bunun gerekçelerini en güzel şekilde izah etmiştir. Bu ölçüleri göz ardı ederek başka adreslere koşanların, onlardan medet arayanların ve bu yüzden meslekten sapanların örnekleri, son kırk sene içinde çok görüldü.

Bir defa istikamet bozulunca, yeniden düzelmek ve doğru yola gelmek pek de kolay olmamaktadır. Bir kardeşimizin ifadesiyle, bir demirin ilk çürümeye başlayan yeri, eğilip büküldüğü yerdir.

Bir zamanlar istikamet üzere olmak yeterli değildir. Mühim olan son nefese kadar her cihetten istikamet üzere kalabilmektir.

Bediüzzaman Hazretlerinin vefatından bu yana, çizgisinde en küçük bir kırılma olmadan bu günlere gelmeyi başaran ve istikamet üzerinde kalmayı bir misyon olarak üstlenen ve dâvâ adamlığı ruhunu muhafaza edenleri tebrik etmek gerektir. Dallar ne kadar sağa sola sapsa da, ana gövde istikrar ve istikametini her zaman korur ve korumalıdır. Zira, Nur Hareketinin orijinalliğinin muhafazası ancak buna bağlıdır.

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap