Makaleler

NEMMAMLIK (LÂF TAŞIYICILIK)- 1

Nemime kelimesinden türeyen nemmamlık, bir kimse aleyhindeki sözleri bozgunculuk yapma niyet ve maksadıyla kendisine eriştirmek anlamına gelir.

Sosyal hayatın dengelerinin altını üstüne getiren, akrabalar arasındaki sevgi ve irtibat bağlarını koparıp atan ve bir cemaatin bünyesini muhafaza eden dengeleri; birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi nurani bağları dinamitleyen en berbat ve çirkin vesile nemmamlıktır. Lâf getirip götürmedir, koğuculuktur.

Ehl-i dünya ve dalâlet arasında çok kullanılan alçak bir silah olan nemmamlık, ehl-i din ve iman arasında olmaması gerekirken, beşeriyet icabı olarak, onların arasında da görülür.

İmanın gereği olarak kebâir denilen büyük günahlardan alabildiğine kaçınan ehl-i iman, maalesef bu konuda tuzağa düşmekte ve en kolay bir şekilde günahlara girmektedir. Hatta, işlediği çirkin olan bu fiili günahtan saymamakta ve normal bir şeymiş gibi konuşmaktadır.

Aslında nemmamlık bir ruh hastalığıdır. Diğer insanlar arasında kendisine itibar kazandırmak ve sevdirmek için, birbirini seven iki insanın arasını açar, birinin sözünü diğerine, ötekisinin sözünü berikine taşır ki, onlar birbirine küssün ve onların iyiliği için çalışıyor görünen kendisine muhabbetleri dönsün. Böylece arkadaşları çoğalsın. Halbuki, kalplerden geçen en gizli arzu ve sırları bilen Cenab-ı Hak, lâf taşıyıcılığı yapan kimselerin niyetlerini maksadının aksine döndürür ve kısa bir zaman sonra gerçekler ortaya çıktığı zaman, lâf taşıyanları arkadaşsız bırakır ve ortada kalakalırlar.

En tehlikeli olan düşük ahlâklardan biri de, muhabbet ve dostluk zamanlarında konuşulan ve bir cihette emanet olan sözleri, farklı durumlar ortaya çıktığı zaman, onları delil olarak aleyhte kullanmaktır. Böyle insanlar, din kardeşini arkadan hançerlemekten farklı bir iş yapmış olmazlar. Bizimle belki mezara kadar gitmesi gereken sırlar olmalı. Onları ifşa etmek, emanete hıyanet etmek demektir.

“Allah’ ve âhiret gününe inanan ya hayır söylesin yahut sussun.” diyen Sevgili Peygamberimizin (asm), “Her duyduğunu söylemesi, kişiye günah olarak yeter.” ikazı da çok önemlidir. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap