MAHŞERDE BÜYÜK ŞEFAAT
Ahiret

MAHŞERDE BÜYÜK ŞEFAAT

Peygamberler de dahil herkesin kendi derdine düştüğü o dehşetli mahşer yerinde, çok uzun zaman alan amellerin muhasebe vaktini, Hazret-i Ebu Hüreyre’nin (r.a.) rivayet ettiği bir hadise göre “Allah, uzun mahşer gününü dilediği kulları için bir farz namaz vakti kadar hafifletir.”

Übey bin Kaab’ın naklettiği bir hadiste Peygamber Efendimiz (asm) “Mahşer günü geldiğinde ben peygamberlerin önderi, sözcüsü olacağım ve şefaatleri elimde olacak. Bunda övünmek yok.”buyurmuştur. Başka bir hadis-i şerifte haber verildiğine göre, insanlar bir an önce amellerinin hesabının görülmesi için, ilk önce Hazret-i Adem’e (as) ricada bulunacaklar. O da “Ben Rabimin yasak ettiği meyveden yedim ve Kabil’in Habil’i öldürmesine mani olamadım, siz Nuh’a gidin.”diyecek. Hz. Huh (as) “Ben, müminler dışında bütün insanların helâkine bedduamla sebep oldum. Siz İbrahim’e gidin.”diyecek. Hz. İbrahim de (as) “Ben üç defa doğru olmayan şeyler söyledim. Siz Musa’ya (as) gidin.”diyecek.  Hz. Musa (as) “Ben istemeyerek de olsa bir kıptiyi öldürdüm. Siz İsa’ya (as) gidin.”diyecek. Hz. İsa da (as) “İnsanların bir kısmı beni Allah’ın oğlu olarak gördü. Siz Hazret-i Muhammed’e (asm)gidin.”diye mazeret beyan edecek.

En sona kalacak olan Sevgili Peygamberimiz (asm) secdeye kapanarak Allah’a yalvaracak ve büyük şefaati sonucu insanların hesabı görülmeye başlayacaktır. Allah (c.c.) o dehşetli günde hepimizi Onun şefaatine mazhar ve bu dünya hayatındayken Onun yolundan gitmeye bizleri muvaffak kılsın, inşaallah.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap