Anadolu Seyahat Notları

KIRŞEHİR BİR BAŞKA GÜZELDİ- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

İftardan sonra yaptığımız kısa konuşmayı devam ettirerek, Risale-i Nur tefsirleri fen ve felsefeden gelen dehşetli bir dinsizlik ve dalâlet cereyanı karşısında kalpleri yaralanan, imanları zedelenen ehl-i imanın imanını, taklit mertebesinden tahkik mertebesine yükseltmek için ilham-ı İlâhi olarak Bediüzzaman Hazretleri tarafından telif edilmişti.

O büyük İslâm âlimi, milletin iman selâmeti için hayatını vakfetmişti. Bu yüzden kendisine çeşitli zulüm ve işkenceleri yapanlara, Risale-i Nur ile imanlarını kurtarsalar, onların hepsine hakkını helâl ettiğini söylemişti. O, vatanın ve milletin birlik ve beraberliği için her türlü gayreti göstermiş bir insandı. İman ve İslâm potasında kaynaşmayı sağlamayı başarmıştı.

Risale-i Nur tefsirlerini okuyan Nur Talebelerinin Türk olanları Türkçü, Kürt olanları  asla Kürtçü olmamışlardı. Din kardeşliği onlar için her şeyin üstündeydi. Hayatı boyunca takip ettiği ve din ilimleriyle fen ilimlerinin birlikte okutulmasını istediği ve Bitlis, Diyarbakır ve Van illerinde şubeleri bulunan bir İslâm Üniversitesi projesi, tamamen milletin birlik ve beraberliğini temin etmek içindi. Bu proje hayata geçseydi, PKK terör örgütü milletin üzerine bir kâbus gibi çökmez, gencecik  polis ve askerlerimizi şehit vermezdik. Hangi taraf olursa olsun masum analar ağlamazdı. Bu proje hâlâ uygulanmayı bekliyor. Her şeye rağmen geç kalınmış değildir. Devlet bunu muhakkak dikkate almalıdır. Bu vesileyle, çatışmalarda yeni şehit düşen Kırşehirli dört askerimiz başta olarak, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mesaj yüklü kısa konuşmadan sonra, acele ile akşam namazını kılmaya geçtik.

Bu arada, dua ve konuşmayı kameraya alan gençler, teravih namazından sonra özel bir program istediler. Onu da gerçekleştirdik. Verimli bir sohbet olmuştu. Oradan sür’atle AHİ TV. kurumuna geçtik. Televizyon programı tam bir saat on beş dakika sürdü. Profesyonelce sorularıyla bizi konuşturan haber müdürü Ercan beye ve emeği geçen bütün AHİ TV. elemanlarına şükranlarımızı sunuyor ve başarılar diliyoruz. Kırşehir, bu sefer bir başka güzeldi. Onları da yürekten tebrik ediyor ve hizmetlerinde muvaffak olmaları için dualar ediyoruz. Var olsunlar, sağ olsunlar.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap