KAN DA BİR MUCİZEDİR
Tefekkür

KAN DA BİR MUCİZEDİR

Vücudun bütün organları ve sistemleri birer mucize olduğu gibi, vücudun bütün dokularını besleyen ve hayatın devamını sağlayan kanın yaratılışı ve yapısı dahi bir mucizedir.

İnsan vücudunda yaklaşık 4,5 ile 5 litre arasında kan bulunur. Kan bütün canlıların hayat suyudur. Kansız bir vücut yaşayamaz. Kan, kemik iliklerinde yaratılan muhteşem bir sanat harikasıdır. Bir yaratılış mucizesi olan kanı, şimdiye kadar insanoğlu bir benzerini yapay olarak yapamadığından aciz kalmıştır. Onun için sürekli kan bağışı istenmektedir.

Bir milimetre küp kanda, 4 ile 6 milyon alyuvar, 400-500 bin akyuvar ve 150-450 bin arası da trombosit denilen pulcuklar bulunur. Alyuvarlar, vücudun en uzak yerlerine kadar yediğimiz besinlerdeki vitaminleri taşıyarak vücudun beslenmesini ve ölen hücrelerin tamirini yaparlar. Akyuvarlar ise, yabancı mikroplara karşı vücut savunmasında vazifelidirler. Trombositler de bir kanama halinde kanın pıhtılaşmasını ve daha fazla akmasını önlerler. A-B-AB-ve O gruplarına ayrılan kan, ayrıca rh- pozitif ve rh- negatif gibi özellikleri de taşırlar.

Hakkında ciltlerle kitaplar yazılan kan mevzuunda detaylı bilgi vermek asıl maksadımız olmadığından, kabaca bunları paylaşmak istedim. Asıl maksadımız, bir milimetre küp kan içinde bu kadar küçük cisimleri yaratıp, çok büyük vazifelerde istihdam eden Allah’ın sonsuz kudretini ve nihayetsiz ilmini nazara vermektir. Yarattığı sanatında insanı hayrette bırakan Cenâb-ı Hak, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir.

www.asyanur.info

Reklam

Yorum Yap