Hatıralar Geçidi

İL ZİYARETLERİ VE KIBRIS HİZMET MERKEZİ (HATIRALAR GEÇİDİ- 59)

İstanbul’dan döndükten sonra, hizmet etme şevkinden hiç bir şey kaybetmeden yeniden çalışmalara başladık. Ankara ve çevre il ve ilçelere yapılan ziyaretlerin yanı sıra, kırk sene boyunca Artvin, Mardin, Hakkari ve Kırklareli dışında diğer illere gitmiş, hatta bazı illere dâvet üzerine bir kaç defa gitmiştim. Kader bizi yıllaca Türkiye’nin her tarafına sevk ettiği gibi, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve İsviçre gibi Avrupa devletlerine göndermenin yanında, 1998 ve 2010 yıllarında iki defa Avustralya kıt’asına da hizmet için göndermişti. Her gittiğimiz yerlerden hayır duası alarak döndük. Bunun için Allah’a ne kadar şükretsek yine azdır.

09 Kasım 2013 tarihinde Afyon ilinden yapılan dâvet üzerine bu ilimize gittik. Her zaman olduğu gibi yine güzel hizmetlere vesile olundu ve hayır duaları alarak Ankara’ya döndük. Netameli ve tartışmalı konulara girmeden, doğrudan Nur Risalelerini nazara verip, iman ve Kur’an hakikatlerinin yanı sıra hizmet prensiplerimizi de hatırlatarak, şevk-i mutlak içinde yolumuza devam ettik, elhamdülillah.

24 Mayıs 2013 tarihinde ilk defa gittiğim Kıbrıs’ta, yıllar boyunca defalarca Nur dershaneleri açılıp kapanmıştı, bizim gittiğimizde de dershaneleri yoktu. Maraş’tan da gelen kardeşlerimizle, Girne’de Hasan Muti kardeşin evinde dersimizi yapmış ve evlerde misafir edilmiştik. Bu gidişimizde, Eyüp Aktaş, Hasan Muti ve Mustafa Erciyes kardeşlerle görüştük ve mutlaka bir dershane açılması lüzumundan bahsettik. Cuma gün gittiğimiz Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da, ertesi gün bir daireyi kiraladık, kirasını ve eşyalarını da göndereceğimizi söyledik, öyle de yaptık. Allah, o sene eğitim sezonunda beş tane de öğrenci nasip etti ve hizmetlere bir canlılık geldi. Ancak bir dershanenin Kıbrıs’a yetmeyeceğini dikkate alarak, Yeni Asya bayrağını kıyamete kadar dalgalandıracak bir hizmet merkezi için beş altı arsaya bakılsın ve birisini satın alarak bir kültür merkezi yapalım dedik.

26 Nisan 2014 tarihinde ikinci defa gittiğimde, bu sefer yanımda emlâkçı Ahmet Genç Ağabeyi de götürerek, bulunan beş altı arsadan birini tercih edip karar kıldık. 10 Mayıs 2014 tarihinde yapılan umumi temsilciler toplantısında, Güney Akdeniz bölgesinin teklifi olarak gelen madde, yapılan meşveret sonucu kabul edildi. Böylece, Kıbrıs’ta bir hizmet merkezi yapılması Türkiye’nin meselesi haline geldi. Eyüp Aktaş kardeşle birlikte para toplama yetkisi de alarak çalışmaya başladık.

İki yüz kırk beş bin liraya anlaştığımız arsayı, kısa zamanda parasını toplayarak satın aldık. Maksadımıza hizmet edecek şekilde projesini de çizdirerek, belediyeden inşaat ruhsatını alıp temelini attık. Toplamda altı yüz elli bin lira toplayarak su basmanına kadar tamamladık. Daha sonra, yurt dışından da verilen desteklerle, bodrum dahil altı kat gibi olan muhteşem bir eser gecikmeli de olsa ortaya çıktı ve tamamlandı. Şu anda, içinde kalan öğrencileri ile birlikte bir hizmet merkezimiz cemaatimize ve gençliğe hizmet veriyor, elhamdülillah. Emeği geçen ve katkısı olan herkesten Allah ebediyen razı olsun, amin. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap