Hatıralar Geçidi

İKİ MEŞVERET HEYETİ BİR ARADA-1 (HATIRALAR GEÇİDİ- 19)

Reklam

30 Haziran 2011 Perşembe akşamı, büyük şehir meşveret heyeti, Pursaklar meşveret heyeti ile görüşmek üzere kültür merkezimize geldiler. Gelen heyetin ancak yarısı vardı. Gelemeyenlerin bir kısmı mazeretli, diğerleri da Ankara dışındaymışlar. Ne maksatla geldiklerini tam olarak bilmiyorduk. Belki de binamızı görmeyen yeni üyelerin görmesini sağlamak içindi.

Heyetin sözcülüğünü divan sekreteri sıfatıyla Orhan bey yapıyordu. “Arkadaşlar! Belki de gecikmiş bir ziyareti gerçekleştiriyoruz. Maksadımız sizlerle bir hasbihaldir. Bize soracak sorularınız varsa sorun. Biz de,  ona göre cevap verelim.” diye konuyu açtı. Pursaklar meşveret heyetinden Erdinç kardeş söz aldı ve “Bu mahallin cemaati olarak, elimizden geldiği kadar bir takım hizmetler yapıyoruz. 2004 yılında beş kişi iken, altı yedi senede öğrenciler ve bayanlar dahil, iki yüzü aşkın bir cemaat meydana geldi. Şevkle iman ve Kur’an hizmetine devam ederken, bir Sami Cebeci meselesi gündeme getirdiniz, huzurumuzu kaçırdınız. Bu meselenin mahiyetini öğrenmek istiyoruz.” dedi.

İkinci sözü Mehmet Uzunboy aldı ve “Burada başlayan hizmetlerin dinamosu Sami Ağabeydir. Hep birlikte istişare ederek kararlarımızı alıyor ve icraat yapıyoruz. Onun bu güne kadar meşverete aykırı bir iş yaptığına şahit olmadık. Dört grup halinde haftada dört gün ders yapıyor, Cuma akşamları da dershanemizde ortak bölge dersi yapıyoruz. Bu hizmet merkezimizde, Cuma namazı, vakit namazları, teravih ve Bayram namazlarını kılıyor, halkla içli dışlı olup, onların bir kısmını derslere ve cemaate katıyoruz. Ayrıca, burada yaptığımız ders, seminer ve konferansları kurduğumuz siteye yüklüyor ve herkesin istifadesine sunuyoruz. Bu yapılan muhtelif hizmetlerden memnun olmak gerekir. Büyük şehir meşveret heyeti sanki bu hizmetlere engel olmaya çalışıyor gibi bizde bir kanaat meydana getiriyor. Ben bu tavrı ve yaklaşımı yadırgıyorum.” dedi.

Orhan bey “Arkadaşlar! Bizim Pursaklar meşveret heyeti ve yapılan hizmetlerden bir sıkıntımız yok. Bütün semtlerin hizmetleriyle iftihar ettiğimiz gibi, buradaki hizmetlerle de iftihar ediyoruz. Bu binanın nasıl kullanılacağının ve hizmetlerin yetkisi size aittir. Bizi ilgilendiren sadece dükkân kısmıdır. Mesele, Sami Ağabey meselesidir. Meşveretin aldığı kararlara uymaması ve onu aşmaya çalışmasıdır. İsterseniz bu konuları İhsan kardeş size izah etsin.” dedi.

İhsan kardeş söz aldı ve “Aslında, Sami Ağabeyle aramızda problem olan dört beş tane meseledir. Birincisi: Pursaklar’da verilen iki seminerin, Büyük şehirden geçmeden ilanının verilmesi ve sonradan bilgi vermesi. İkincisi: Erkeklerin, bayanlara ders vermemesi hakkında karar aldığımız halde, Giresun ve Konya’da yanında yaşlı iki üç erkek bulundurması şeklinde ders yapması ve bunları gazetede yazması. Üçüncüsü: Yönetim kuruluna adaylık hususunda temayül yoklaması yaparak iki kişiyi seçtik. Sami Ağabey, yine aday olup seçilerek gelmesi. Dördüncüsü: Büyük şehirden geçmeden, Eğitim Merkezi müdüründen, Pursaklar için bir vakıf talebinde bulunması. Beşincisi: İstişareden geçmeden kitapçı dükkânını işletmesi gibi meselelerdir. Bütün bunlar, Büyük şehir meşveret heyetini dinlemiyor ve aşmaya çalışıyor kanaatini bizde oluşturdu.” dedi. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap