HER İNSANA ÖZEL BİR SES
Tefekkür

HER İNSANA ÖZEL BİR SES

Kâinatın küçültülmüş bir örneği ve mahlukatın en şereflisi olan her insan, özel olarak yaratılmıştır. Fakat çoğu insan bu özelliğinin farkında bile değildir. Onun için ne yazık ki, şükretmeyi aklına bile getirmez.

Bu özellikler arasında her insana özel bir ses verilmesidir. “Filan şahsın sesine ne kadar benziyor?” denilen sesler bile tamamen aynı değildir. Sadece benziyordur o kadar. Zira her insan, dediğimiz gibi özel olarak yaratılmıştır. Telefonda bile kişinin sesini duyduğumuz zaman, kime ait olduğunu bilebiliyoruz.

Gırtlak bölgesine yerleştirilen ses tellerinin, keman veya bağlamada bulunan teller gibi bir çok tel sanılmasın. Karşılıklı yerleştirilen iki tane et parçası olduğunun bilinmesi gerekir. İki adet et parçasından, insanlar sayısınca farklı seslerin çıkmasını sağlamak, ancak nihayetsiz bir ilim, irade ve kudret sahibi olan Yüce Yaratıcının sanatı olabilir. Bu sanat karşısında ancak Allahü Ekber denilir. İnsanların çoğu bu hakikati neden düşünmezler ki?

Sesin ne kadar büyük bir nimet olduğu kaybedildiği zaman anlaşılır. Geçici olarak sesi giden veya kısılan herkes bunu fark eder. Gırtlak ile alâkalı birçok hastalıklar vardır. Bunların en tehlikelisi şüphesiz gırtlak kanseridir. Her sene gırtlak kanserine yakalanan insan sayısı üç yüz bin seviyesinde olduğunun söylenmesi, tehlikenin boyutlarını göstermektedir. Bu hastalıkları tetikleyen de, başta sigara ve alkol kullanımı olduğu ifade ediliyor.

Cenâb-ı Hak ayet lisanıyla “Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın!”emrediyor. Sayısız nimetlere mazhar kılınan insan, o nimetlerden biri olan sesini de emanet bilip, emanete sahip çıkmalıdır. Onu şerli işlerde değil, emaneti verenin istediği istikamette kullanmalıdır.

www.asyanur.info

Yorum Yap