Hayat

HADİSLERLE GÖRGÜ KURALLARI

Reklam

Sosyal hayatın bütün katmanlarında uygulanması gereken ve âdâb-ı muaşeret denilen görgü kurallarının en güzeli ve en etkili olanı, şüphesiz Sevgili Peygamberimizin (asm) bizzat yaşadığı kurallardır.

Bu hususta iktibas ettiğimiz şu bir kısım hadisler ömür boyu kulağımızda küpe olmalı ve hayatımıza ışık tutmalıdır: “Hastayı ziyaret için bir mil de olsa yürü. İki kişinin arasını düzeltmek için iki mil de olsa yürü. Allah için dost edindiğin birisini ziyaret etmek için üç mil de olsa yürü.” “Allah farzları yerine getirmemi emrettiği gibi, insanlarla iyi geçinmemi de emretti.” “Allah biribirinize karşı mütevazı davranmanızı bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse kimseye karşı övünmeyecek ve hiç kimse kimseye karşı zulmetmeyecek.”

“Kıyamet günü Allah katında yeri en kötü olan insan, kötü ahlâkından dolayı insanların terk ettiği kimsedir.” “Kişinin sohbet toplantılarında  aşağılarda oturmaya gönlünün razı olması, Allah için tevazuundandır.” “Kişinin misafirini dış kapıya kadar uğurlaması sünnettendir.” “Ümmetimin yaşlılarına saygı göstermek, bana saygı göstermek sayılır.”

“Müminlerin iman bakımından en üstünlerinden biri de, ahlâken en güzel olanı ve aile fertlerine en lütufkâr davrananıdır.” “Siz mallarınızla insanları memnun edemezsiniz. Öyle ise, güleryüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun edin.” “Özür dileyeceğin her işten sakın.”

“Zandan sakının. Çünkü zan, insanın içinden geçen en yalan şeydir. İnsanların gizli yanlarını araştırmayın, ayıplarını öğrenmeye çalışmayın, birbirinize karşı üstünlük yarışına girmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize karşı kin beslemeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun.”

“Biriniz bir yere girmek istediğinde üç defa izin istesin. Müsaade edilmezse geri dönsün.” “Kendisinden özür dilendiği halde bunu kabul etmeyen, Kevser Havuzunun başına varamaz.” “Selâm vermekle de olsa, akrabalarınıza iyiliğiniz dokunsun.”

“Din kardeşinin yüzüne gülümsemen bir sadakadır.” “İyiliği emredip kötülükten sakındırman bir sadakadır. Yolunu kaybetmiş bir kişiye yolunu göstermen, senin için bir sadakadır. İnsanların gelip geçtiği yoldan bir taşı, dikeni ve kemiği kaldırman bir sadakadır. Kuyudan çektiğin kovadan din kardeşinin kovasına su koyman, senin için bir sadakadır.”

“Birbirinizi affediniz ki, aranızdaki kin ve düşmanlıklar kalksın.” “Hediyeleşiniz. Çünkü hediye, sevgiyi katlar ve kalplerinizdeki kini giderir.” “Biriniz konuştuğu zaman yalan söylemesin. Söz verdiği zaman sözünden dönmesin. Kendisine güvenildiğinde ihanet etmesin. Harama karşı gözünüzü yumunuz. Harama elinizi uzatmayınız. İffetinizi koruyun.”

Mümin ve medeni olan insanların dikkat etmesi gereken bu ölçüler, toplum huzurunun ve görgü kurallarının en önemli prensipleridir. Bize de bunlara uymak kalıyor.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap