İman ve İbadet

GÜNLÜK SÜNNET ÂDAPLARI

“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!” (Hud Sûresi: 112) ayetine harfiyen riayet eden Sevgili Peygamberimizin (asm), günlük farz olan sünnetlerinin yanında, güzel âdetlerine taalluk eden sünnetlerine işaret eden bazı hadis-i şerifleri hatırlamak lâzım:

“Biriniz ayakkabısını giydiğinde önce sağı giysin. Çıkardığında ise önce sol ayakkabıyı çıkarsın.”

“Biriniz yemek yediğinde sağ eliyle yesin. Su içtiğinde sağ eliyle içsin. Sağ eliyle alsın, sağ eliyle tutsun. Çünkü şeytan sol eliyle yer içer. Sol eliyle alır verir.”

“Suyu üç nefeste için. Başında, Bismillah deyin ve sonunda hamd edin.” “Def-i hacet yerine sol ayakla girin, sağ ayakla çıkın. İdrar bulaşmasından sakının. Çünkü kabir azabının bir sebebi odur.” “Biriniz esnediğinde eliyle ağzını kapatsın.” “Aranızda selâmı yayın.” “İki Müslüman musafaha ettiklerinde, daha elleri birbirinden ayrılmadan günahları bağışlanır.” “Biriniz bir meclise vardığında kendisine yer verilirse oraya otursun. Yoksa baksın, gördüğü boş yere otursun.”

“Sizlerden biri insanlara imam olduğunda namazı kısa tutsun. Çünkü, içlerinde küçük, yaşlı, zayıf ve güçsüz, hasta ve ihtiyaç sahibi olanlar vardır. Tek başına kıldığında istediği kadar uzatsın.” “Bazı nafile namazlarınızı evde kılın. Evlerinizi kabirlere çevirmeyin.” “Yatarken bir Fatiha, üç İhlâs, Felâk ve Nâs ve Âyete’l-Kürsî surelerini okuyun ve sağ tarafınıza yatın.” “Biriniz aksırdığınızda ‘Elhamdülillah’ derse, siz de ‘Yarhamükellah’ deyin. Hamd etmezse bir şey söylemeyin.”

“Biriniz ayakta iken öfkelenirse otursun. Öfke geçerse ne âlâ. Aksi halde uzansın. Kişi öfkelendiğinde ‘Allah’a sığınıyorum’ derse öfkesi geçer.” “Biriniz namaza durduğunda  el ayak gibi organlarını hareket ettirmesin. Yahudiler gibi sağa sola sallanmasın. Çünkü, organları hareket ettirmemek namazın tam olmasının gereklerindendir.” “Biriniz yolculuktan eve döndüğünde çoluk çocuğuna hediye getirsin. Taş gibi bir hediye olsa da onları sevindirsin.”

“İki kişi aralarında gizlice  konuşuyorlarsa aralarına girme.” “Üç kişi bir araya geldiğinde, ikisi üçüncüyü bir tarafa bırakıp da aralarında gizlice konuşmasınlar.” “Elbise giyerken ve abdest alırken sağdan başlayın.” “Kadınlarınızı ancak kötüleriniz döver.”

“Bana çok salâvat getirin. Çünkü, bana getireceğiniz salâvatlar bağışlanmanıza vesiledir..” “Evlerinizde Kur’an’ı çok okuyunuz. Çünkü, Kur’an okunmayan evin hayrı az, şerri çok olur ve o ailenin geçimi daraltılır.” “Dişlerinizi misvakla devamlı temizleyin.”

“Dört şey vardır ki, onlar sende olduktan sonra dünyada elde edemediğin şeyler sebebiyle gam yeme. Bunlar; doğru söz, emaneti korumak, güzel ahlâk ve helâl yemektir.”   (Bu hadislerin kaynağı Camiü’s Sağir’dir.)

Günlük sünnetler arasında en çok muhatap olduğumuz bu âdet ve hareketler ibadete dönüştürülmeli ve sünnet-i seniyeyi hayatımıza program yapmalıyız. Bunun neticesi ise, Allah Resulünün (asm) şefaatine mazhar olmaktır.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap