Hz.Muhammed(ASM)

GÜNLÜK SÜNNET ÂDAPLARI- 2

“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.” (Hud Suresi: 112) ayetine harfiyen riayet eden Sevgili Peygamberimizin (asm), günlük farz olan sünnetlerinin yanında, güzel âdetlerine taalluk eden sünnetlerine işaret eden bazı hadis-i şerifleri, Cami-üs Sağir eserlerinden birlikte takip edelim:

“Biriniz ayakkabısını giydiğinde önce sağı giysin. Çıkardığında ise önce solu çıkarsın.”  “Biriniz yemek yediğinde sağ eliyle yesin. Su içtiğinde sağ eliyle içsin. Sağ eliyle alsın, sağ eliyle tutsun. Çünkü, şeytan sol eliyle yer içer. Sol eliyle alır verir.”  “”Suyu üç nefeste için. Başında Bismillah deyin, sonunda hamd edin.”  “Tuvalete sol ayakla girin, sağ ayakla çıkın.”  “Biriniz esnediğinde eliyle ağzını kapatsın.”

“Aranızda selamı yayınız.”  “İki Müslüman musafaha ettiğinde, daha elleri birbirinden ayrılmadan günahları bağışlanır.”  “Biriniz bir meclise vardığında, kendisine yer verilirse oraya otursun. Yoksa baksın boş gördüğü yere otursun.” “Sizlerden biri imam olduğunda namazı kısa tutsun. Çünkü, içlerinde küçük, yaşlı, zayıf ve güçsüz, hasta ve ihtiyaç sahibi olanlar vardır. Tek başına kıldığında istediği kadar uzatsın.”

“Bazı nafile namazlarınızı evde kılın. Evlerinizi kabirlere çevirmeyin.”  “Yatarken bir Fatiha, üç İhlâs, Felak, Nâs ve Âyet-el Kürsi surelerini okuyun ve sağ tarafınıza yatın.”  “İdrar bulaşmasından sakının. Çünkü, kabir azabının önemli bir sebebi odur.”  “Biriniz hapşırdığında Elhamdülillah derse, Yerhamükellah deyin. Hamd etmezse bir şey söylemeyin.”  “Biriniz ayakta iken öfkelenirse otursun. Öfkesi geçerse ne âlâ. Aksi halde uzansın. Kişi öfkelendiğinde ‘Allah’a sığınırım.’ derse öfkesi geçer.”

“Biriniz namaza durduğunda el, ayak gibi organlarını hareket ettirmesin. Yahudiler gibi sağa sola sallanmasın. Çünkü, organlarını hareket ettirmemek namazın tam olmasının gereklerindendir.”  “Biriniz yolculuktan evine döndüğünde, çoluk çocuğuna bir hediye getirsin. Taş gibi değersiz bir hediye ile de olsa onları sevindirsin..” “İki kişi kendi aralarında gizlice konuşuyorsa, aralarına girme.”  “Elbise giyerken ve abdest alırken sağdan başlayın.”

“Kadınları ancak kötüleriniz döver.”  “Bereketi en fazla olan kadın, geçimi en kolay olandır.”  “Bana çok salâvat getirin. Çünkü, bana getireceğiniz salâvatlar bağışlanmaya vesiledir.”  “Evlerinizde Kur’an’ı çok okuyunuz. Çünkü, Kur’an okunmayan evin hayrı az, şerri çok olur ve o ailenin geçimi daraltılır.”  “Dört şey vardır ki, onlar sende olduktan sonra, dünyadan elde edemediğin şeyler sebebiyle üzülme. Bunlar: Doğru söz, güzel ahlâk, emaneti korumak ve helâl yemektir.”  “Dişlerinizi misvak ile temizleyin.”

Günlük sünnetler arasında en çok muhatap olduğumuz bu alışkanlık ve hareketlerimizin ibadete dönüşmesini ve Sünnet-i Seniyeyi hayat programı yapmayı Allah hepimize nasip etsin, amin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap