GÖZ MUCİZESİ VE BASİRET GÖZÜ
Tefekkür

GÖZ MUCİZESİ VE BASİRET GÖZÜ

Kainatı ve insanı inceleyen bütün fen bilgileri, aslında Sanatkârı hesabına bakılsa, insanı Yüce Yaratıcı’ya manen yaklaştıran merdivenler gibidir. Ancak kitaplarda her şey olduğu gibi anlatılıyor fakat Sanakârından hiç bahsedilmiyor. Sanki sanatlı varlıklar kendi kendine olmuş gibi bir hava veriliyor.

İnsanın kıymetli cihazlarından biri de gözlerimizdir. Saydam tabaka, damar tabaka ve ağ tabakadan meydana gelen gözümüz, diğer azalarımız gibi Yüce Kudretin yarattığı bir mucizedir. Gözün ön kısmında kornea denilen saydam tabaka,onun arkasında iris tabir edilen ve ortasındaki deliği ışık şiddetine göre açılıp kapanan bir perde vardır. Gözün farklı renklerde olmasına sebep olan odur. Onun arkasında da göz merceği bulunur. daha arkada retina denilen ağ tabakası yerleştirilmiştir. Retinada ışığa duyarlı reseptörler yaratılmıştır. Retinada on tabaka halinde organize edilmiş koni şeklinde yedi milyon civarındaki hücreler,  eşyayı renkli ve net görmeyi temin eder. Çomak biçimindeki basil denilen hücreler yaklaşık 125 milyon kadardır. onların da alaca karanlıkta görme ile ilgili oldukları sanılmaktadır. Böylece gözün, 130 milyon hücreden yaratıldığı anlaşılır. Gözyaşı bezlerinden salgılanan gözyaşı ile gözlerimiz sürekli yıkanmakta ve mikroplardan arındırılmakta, göz kapakları ile de sürekli temizlenmektedir. Göz merceğinden içeri giren görüntü retinadan görme sinirlerine geldiğinde, görüntü ters vaziyettedir. Binlerce sinir ağlarıyla beyindeki görme merkezine ulaştığında, görüntü beyin tarafından düzeltilir. Böylece, biz herşeyi düzgün bir şekilde görmüş oluruz. Kabataslak anlatılan bu görme fiili, gözün yaratılışı gibi bir mucizedir. Şu İlâhi sanata bakınız ve maşaallah deyiniz.

Bediüzzaman “Göz bir penceredir ki, ruh bu âlemi o pencereden seyreder.”demektedir. Basiret gözü ise, sanatlı varlıkları görüp Sanatkârını takdir etmekle vazifelidir. Allah’ı inkâr etmek, gözün gördüğünü inkâr etmekten daha berbat bir inkârcılık divaneliğidir. Cenab-ı Hak, hem maddi gözümüzü hem de basiret gözümüzü veriliş maksadına uygun kullanmayı herkese nasip etsin.

Reklam

Yorum Yap