İman ve İbadet

EVRAD VE EZKÂR ÜZERİNE- 2

Anadolu’nun bütün hizmet mahallerinde, cüzler halinde taksim edilen Kur’an-ı Kerim hatimleri haftalık olarak okunurken, Ramazan ayı geldiğinde günlük hatimler tarzında okunarak geliniyor. Bu gelenek, inşaallah kıyamete kadar devam edecek.

Bu durum gittikçe bütün cemaatler arasında yaygınlaşıyor. Özellikle hanımlar camiası bu manevi şirket tarzındaki çalışmaya daha fazla ilgi duyuyor. Elbette, Ramazan ayından sonraki zamanlarda da, Kur’an okumadaki gayretimiz asla zaafa uğramamalıdır. “Dikkat edin! Kalpler ancak Allah’ın zikriyle mutmain olur.” ayetindeki hakikatten hissemiz devamlı olmalıdır. Aynı zamanda, Kur’an-ı Kerim’in lafzını okurken onun mânâ ve hakikatlerini izah ve ispat eden Risale-i Nurlar da birlikte okunmalıdır.

İkinci feyiz kaynağı olarak devamlı okunması gereken evrad ve ezkârımız, Büyük Cevşen olarak bildiğimiz Hüzb-ül Hakaik-ı Nuriye’dir. Nur Risalelerinin günlük okunmasının yanı sıra, Büyük Cevşen’in planlı okunması, kalbin manevi feyizleri için mükemmel bir pınardır. Bediüzzaman Hazretleri, hizmetkârlarından dinlediğimize göre, yaz ve kış değişmeyen bir âdeti olarak her gece saat üçte kalkar, sabah namazına kadar Büyük Cevşen’i tamamen okurmuş. Müthiş bir iradeye sahip olan Üstad Hazretleri, asla nefsine taviz vermezmiş. Büyük Cevşen’deki dualar Kur’an gibi olmadığından herkes bizzat okumalıdır. Cüz paylaşır gibi okunsa bile, şahsen okuyup bitirmeye teşvik için olmalıdır.

Bediüzzaman Hazretlerinin vefatından sonra, Tahiri Mutlu Ağabey cemaatin dua hazinesi gibiydi. Şimdi ise, bu vazifeyi hepimiz üstlenmek durumundayız. Özellikle hayatını bu hizmete vakfetmiş olanlar başta olarak, emekliye ayrılan eskimeyen Nur Talebeleri imsaktan bir müddet önce kalksalar ve kabir karanlığında ışık olan teheccüd namazından sonra, her gün Büyük Cevşen’in bir bölümünü okusalar haftada bir bitirmiş olurlar.

Bahsi geçen hakikat, fiilen icra edildiği takdirde yazılması da, söylenmesi de muhataplarda tesire vesile olur. Zira, ayet-i kerimede “Ey iman edenler! Yapmadığınız bir şeyi niçin söylersiniz?” zaafiyeti de söz konusu olmaz.

(Not: Bu akşam idrak edeceğimiz Mevlit Kandilinin, ülkemiz, İslâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, bütün gönül dostlarımın Kandilini tebrik ediyorum.)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap