DEVENİN YARATILIŞI
Tefekkür

DEVENİN YARATILIŞI

Geniş dairelerin cazibedar olayları arasında çoğu zaman unuttuğumuz veya ihmal ettiğimiz ibretli tefekkür vazifesi, müminler topluluğu olarak hayatımızın en vazgeçilmez parçasıdır.

“Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır.”gibi emsali hadis-i şerifler ve “Hiç akıl etmez misiniz? Hiç düşünmez misiniz? Hiç tefekkür etmezler mi? Hiç araştırmaz mısınız? Ne kadar az düşünüyorsunuz?”gibi daha nice ayet-i kerimeler, hep etrafımızda olup ibret gözüyle tefekkür etmeyi ihmal ettiğimiz kudret delillerini incelemeye bizleri davet etmektedir.

Her şeyden, her yerden ve her mevcuttan varlık ve birliğini gösteren pencereler hükmünde delil ve alâmetler yaratan Kâinatın Sahibi, kelâm-ı ezelisi olan Kur’an-ı Kerim’inde, çöl denizinin seyyar gemileri olan develeri ibret nazarımıza sunmaktadır. “Görmüyor musunuz, Biz deveyi nasıl yaratmışız?” mealindeki beyanlarıyla, bizleri ibret gözüyle deveyi incelemeye davet etmektedir.

Gerçekten deve ilginç görünüşü ve kuvvetli bedeniyle incelenmeye değer bir kudret harikasıdır. Bir içişte 120 litre suyu içebilen ve çok az idrar ve terleme özelliğiyle, bir kaç hafta su içmeden yol giden bu mübarek hayvan, çölde yaşayan bedeviler için vazgeçilmez bir çöl gemisidir.

Çökmüş halde eşya yüklendiği zaman hiçbir hayvan yerden kalkamadığı halde, deve bundan istisnadır. Zira o, eğri boynunu bir kaldıraç gibi kullanmakta ve çok rahat bir tarzda kalkmaktadır. Keza, geniş tabanlı ayakları, kum denizinde batmadan yol almasına vesile olmaktadır. Keza, burun delikleri diğer hayvanlara kıyasla ince bir çizgiyi andırmaktadır ki, kum fırtınalarında solunum yollarının tıkanmasını engellemektedir. Üç kat kaşları, çift kat kirpikleri ve üç perdeli göz kapakları da gözlerini kumdan korumaktadır. Bütün bunlar ince bir plan, nihayetsiz bir ilim, irade ve kudretin iş olabilir. Kör kuvvetin, sağır tabiatın ve şuursuz tesadüflerin işi olamaz.

Koskoca gövdesi ve kuvvetli bedeniyle beraber, yuları bir çocuğun eline de verilse itaat ederek arkasından gitmesiyle, insan nev’inin hizmetine verilen bu mübarek hayvandan, Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde bahsedilmekte  ve nimet olarak insanların istifadesine sunulduğu nazara verilmektedir. Bundan ibret alabilenlere ne mutlu!

asyanur.info

Reklam

Yorum Yap