Anadolu Seyahat Notları

DENİZLİ’DE BİR KANDİL PROGRAMI- 2 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

İkinci ziyaret yerimiz, Denizli’nin büyük kabristanıydı. Çünkü, orada Risale-i Nur’un iki şehit kahramanı yatıyordu. Hafız Ali ve Hasan Feyzi Ağabeyler. Kabristanın hemen girişinde, otuz metre ileride ve solda yatan Hafız Ali Ağabey, Denizli hapishanesinde hastalanmış ve Bediüzzaman’ın yerine vefat ederek şehit olmuştu.

Hasan Feyzi Ağabey de: “Dahi nezrim bu ki, canım sana kurban olacak.” şiirinde niyaz ettiği şekliyle, o da Üstadın yerine yakalandığı hastalıktan kurtulamamış ve şehit olmuştu. Onun kabri de, Şeyh Mehmet Efendi adındaki bir zatın türbesinin yakınında idi. Her iki mezarın mezar taşları sarıklıydı. Sanki onların hâlâ hayatta olduklarını temsil ediyordu. Çünkü, ayetle sabittir ki: “Siz Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin, onlar diridirler. Lâkin siz bilemezsiniz.” hakikati onlarda tecelli ediyordu.

Üçüncü ziyaret yerimiz, seksen çocuğun eğitilebileceği bir kreş binasıydı. Tadilatı devam eden bu çalışma, geleceğimizi ilgilendiren çok önemli bir hizmetti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Dördüncü ziyaret, inşaatı devam eden  ve iman hizmetine merkezlik yapacak olan kültür merkeziydi. Bir hayli mesafe alınan inşaat bittiğinde, büyük hizmetlere vesile olacak, inşaallah. Böyle mekânlara her yerde ciddi olarak ihtiyaç olduğu açık bir gerçektir. “Dünyada mekân, âhirette iman.” sözü boşuna söylenmemiş.

Aynı akşam hizmet merkezimizdeyiz.  Başta Muğla ve Marmaris olmak üzere, çevre ilçelerin de katılımıyla geniş salon tamamen dolmuştu. Gecenin mânâ ve ehemmiyeti ile ilgili olarak Miraç Risalesinden dersler okuduk. Daha sonra, Risale-i Nurların sıra takip ederek düzenli bir şekilde okuması ve oradan aldığımız şevkle, yaşadığımız toplumla bu hakikatleri paylaşmamızın önemi ve derslere gelirken herkes yeni bir insan getirmesinin gereği üzerinde durduk. Risale-i Nur ile ehl-i imanın imanını muhafaza etmenin her birimizin asıl vazifesi olduğunun zaruretinden bahsettik. Hatim duası ve kandilleşme ile bir mübarek gecemiz daha böyle ihya olmuştu.

Bu vesileyle, bütün gönül dostlarımızın geçmiş Kandilini tebrik ederek, külli hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap