Hatıralar Geçidi Risale-i Nur Hizmeti

BENİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKAN MANZARA (HATIRALAR GEÇİDİ- 50)

Reklam

Mehmet Kutlular Ağabeyin, yönetim kurulu adına yaptığı ve marketi satarak bütün mesaimi hizmete vermem teklifini, Ankara meşveretinin ilk toplantısına gündem olarak yazdırdım. Çok ilginç bir manzaradır ki, yeniden mesaimi tamamen hizmete vermem konusu tam iki ay sürdü. Hissen uyuşamadığımız bazı arkadaşlar işi bilerek sürüncemede bırakmaya çalışıyorlardı.

İman ve Kur’an hizmeti için dört gözle eleman aradığımız bir atmosferde, gördüğüm manzara beni hayretler içinde bıraktı. Ben ise, zahiren buna aldırış etmemeye çalışıyordum. Zaten, şevkle hizmetlerime devam ederken, bir taraftan da iki elemanla marketi işletiyordum. Ancak, bu manzara karşısında en zoruma giden şey de, o tarihte yirmi yıldır birlikte hizmet ettiğimiz en yakın mesai arkadaşlarımın, bu manzara karşısında derin bir sessizliğe bürünmesi ve sahip çıkmamaları idi. Herhalde ellerinden fazla bir şey gelmiyordu.

En nihayet iki ay sonra, 03 mart 1994 tarihinde, Yeni Asya bürosunda yapılan meşverette, bazı yapılan konuşmalar cidden beni rahatsız etti. Söz alarak sert bir konuşma yapıp toplantıyı terk ettim. Benim maddi açıdan her şeyim normal gidiyordu. Hiç bir ihtiyacım da yoktu. Keşke o teklif bana yapılmasaydı. Böyle de devam edebilirdim. Ancak, bazı insanların bana yapılan teklif karşısındaki tutumu gerçekten beni çok incitmişti.

Benim toplantıyı terk edişimden sonra devam eden meşverette, ekseriyet oyu ile marketi satmam ve yeniden bütün mesaimi hizmete vermem kararı verilmiş. Aslında dönmesem de olurdu. Zaten hizmetin içindeydim. Fakat bunu gurur meselesi yapmayı doğru bulmadım ve marketi satışa çıkardım. Nihayet, 30 Eylül 1994 tarihinde, cemaatten bir kardeşe dokuz bin Mark karşılığında devrettim. O zamana kadar da, marketi eşimin amcası ve biraderim çalıştırıyorlardı.

03 mart 1994 tarihinde alınan karar gereği olarak, bütün mesaimi manevi hizmetlere sarf etmeye başladım. Aramızda çekilen kura neticesinde bana Fidan dershanesi ve o bölgenin sorumluluğu çıkmıştı. Bu bölgeye, eğitim sezonu başında geçtim. Ekim ayına kadar da, Ali ve Ömer Ağabeylerle Maltepe’deki vakıf binasında kalmıştık.

Bu arada, Mehmet Kutlular Ağabeyin verdiği söz gereği Hac ibadeti hazırlıklarına başladık. Hadiseler birbiri içinde gelişiyordu. Özel bir şirket içinde, Yeni Asya grubunun kafile başkanı olarak vazife yapacaktım. Hem Ankara hem de İstanbul’da toplanan ve ekseriyeti cemaat mensubu olan yüz dört kişiden sorumluydum. Ankara olarak elli sekiz kişi olmuştuk. Diyanet İşleri Başkanlığı grubumuza bir hoca tayin etmişti. Vakıf binamızda grubu toplayarak, Hoca nezaretinde bilgilendirme, tatbikat ve tanışmalar yapıldı. Pasaportlarımızın vize işlemleri tamamlandı. Grubumuzda Ahmet Genç, Fuat Genç, Alaettin Kaleciklioğlu, Ali Osman Özkan ve Hurşit Ünlüel gibi daha bir çok cemaat mensubu hacı adaylarının olması işimizi kolaylaştırıyordu. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap