Hatıralar Geçidi

BARLA YOLCULUĞU VE MUHTELİF FAALİYETLER (HATIRALAR GEÇİDİ- 21)

Reklam

13 Temmuz 2011 tarihi geldiğinde, dört taksiyle beş aile olarak, önceden planlandığı üzere Barla yollarındayız. 2004 den itibaren sekiz yıldır hiç ara vermeden her sene oraya gidiyordum. Yeni Asya sosyal tesisleri kalabileceğimiz en güzel yerlerden biriydi.

İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Mersin, Urfa ve Şırnak gibi illerden gelen aileler de vardı. Bir kısmını yeni tanıyordum. Bir hafta boyunca, namaza göre planlanmış Risale-i Nur’dan müzakereli ders saatlerimiz vardı. İzaha muhtaç olan derin konuları işliyor, ikindiden sonra da meslek ve meşrep dersleri okuyorduk. Bu arada, Üstadımızın evi, Cennet Bahçesi, Barla Kabristanı, Karakavak Bahçesi ve Çam Dağı gibi yerlere olan ziyaretlerimizi yapıyor, müze yapılan Üstadın evini görmek için Isparta gezisi düzenliyorduk.

Bediüzzaman Hazretlerinin Barla Denizi diye ifade ettiği Eğirdir Gölüne girmek isteyenler, özel olarak oraya da gidiyorlardı. Çok verimli geçen bir hafta , sanki bir yıllık manevi enerji için manevi bataryalarımızın dolmasına vesile oluyordu. Günler göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, Çarşamba günü geldiğimiz Barla’dan, yine bir Çarşamba sabahı Ankara’ya dönüş başlamıştı. Dört buçuk saat süren bir yolculuktan sonra nihayet Ankara’dayız.

Aynı gün ikindi namazından sonra bir telefon geldi. Arayan, Eğitim Merkezi müdürü Mustafa Said kardeşti. “Ağabey! Yarın hızlandırılmış eğitim için sizi İstanbul’a bekliyoruz.” dedi. “Kardeşim! Program 24-25 Temmuz tarihlerinde değil miydi? Ben, Barla’dan yeni döndüm.” dedim. “Hayır Ağabey! Program Cuma günü bitiyor.” dedi. “O zaman yarın geleyim. Hiç olmazsa Cuma günü sıkıştırılmış bir program yapalım.” dedim. “Olur Ağabey” dedi.

21 Temmuz 2011 Perşembe günü yine yollardayız. Yol arkadaşlarımla sohbet edip, kitap hediye ederek İstanbul’a ulaştık. İki gün boyunca müfredata göre yapılan dersler ve diğer gruplarımızdan bizi ayıran farklardan meydana gelen Yeni Asya Misyonunun sunumu, hepimiz için faydalı bir çalışmayı netice verdi. Kardeşlerin hepsi memnundu. Pazar sabahı tekrar Ankara’dayız.

Önceden planlandığı üzere 29 Temmuz Cuma akşamı Fidan dershanesinde, 30 Temmuz Cumartesi akşamı Vakıf merkezinde kalabalık bir kitleyle paylaştığımız derslerimiz, hayatımızın önemli kareleri arasında idi.

Pazar akşamı ise, Asya Nur kültür merkezinde 2011 yılı Ramazan ayının ilk teravih namazı idi. Erkekler yukarıda, bayanlar ise alt katta, hazırlanan geniş mekânda namazlarımızı birlikte kıldık. Namaz öncesinde de, orucun hikmetlerini anlatan Ramazan Risalesinden yarım saat ders okuduk. Oldukça yüksek bir katılım oldu. Her akşam da katılanlar gittikçe artıyordu. Risale-i Nur’u halk ile paylaşmak ayrı bir sevinç kaynağımızdı. Çünkü, bizim vazifemiz sadece kendi cemaatimizi değil, halkın imanını da tahkiki iman mertebesine yükseltmekti.

Bu minval üzere Ramazan ayını tamamladık ve Bayram Namazı ile noktaladık. Nur Risalelerinden okunan dersler halkı son derece memnun ediyor ve geri dönüşümleri de bizi memnun ediyordu. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap