Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTURYA GÜNLÜĞÜ-6

=DÜNDEN DEVAM: 23 sene evvel yazılmış bir yazı.=

Avusturya’ya gelişimizin altıncı günü ve günlerden Salı. Schörding şehrine dâvetliyiz. Hasan Akça, eniştesi Süleyman ve babası Recep ağabeyle birlikte akşam namazını kıldıktan sonra cami ziyaretine gittik.

Bu caminin de resmî imamı yoktu. Diyanet camileri boşalmış gibi. Mikrofon sistemiyle bayan kardeşlerimizin de dinleyebildiği ders ve sohbet, gerçekten verimli ve faydalı olmuştu. Türkiye’den giden misafirlerin yaptığı müspet konuşmalar ve ülkedeki İslâmî gelişmelerden verilen güzel haberler, gurbet ellerdeki bu Anadolu insanlarına ciddi bir şevk ve moral kaynağı oluyordu. Sonradan yapılan görüşme ve değerlendirmeler bunun ifadesiydi. Ruhumuz bayram yapıyordu. Hem verimli bir ders olmuş hem de Hasan Akça kardeşin bekâr olarak kaldığı ev, bundan sonra dershane olarak kullanılacaktı. Geç vakitte tekrar Wels şehrine döndük.

Gördüğüm kadarıyla, epey zamandır Wels şehrinde vazife yapan Mikail Yaprak Hoca hiç boş durmamış. Risale-i Nur Talebesi kimliğiyle buralardaki camilerle güzel bir irtibat kurmuş. Belli bir alt yapı meydana getirmiş. Gittiğimiz her yerde, Bediüzzaman ve Risale-i Nur hizmetlerine dair âşinalık vardı. Cenâb-ı Hak, böyle kardeşlerin sayılarını arttırsın ve onlardan ebediyen razı olsun, amin.

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

Reklam

Yorum Yap