Yurt Dışı Seyahat Notları

AVUSTRALYA SEYAHAT NOTLARI- 8 (HATIRA YAZILARI- 126)

Reklam

Perşembe günü, Fatih Yargı kardeşin evinde bir grup ağabey ve kardeşlerle akşama yakın veda yemeği yiyerek, akşam namazını vakıfta kılıp, kalabalık bir heyet tarafından hava alanına götürüldük. Resmi işlemleri tamamlayıp, helâlleşip kucaklaşarak vedalaştık. Tek başıma kontrollerden geçip içeriye girdim ve vakit girince de, yatsı namazını orada eda ettim.

Uçak havalandığında gece saat yirmi dördü gösteriyordu. Hiç değiştirmediğim kolumdaki Türkiye saatine göre ise, öğleden sonra saat üçtü.  Katar Hava Yollarına ait olan uçak geldiğimiz hattı takip ederek, on iki bin kilometrelik yolu kat etmeye başladı. On üç buçuk saat süren bir gece yolculuğundan sonra, Katar’ın başkenti Doha’ya indiğimizde sabah namazı yeni olmuştu. Namazı eda ederek üç saatlik bir bekleyişten sonra başka bir uçakla havalandık. İki bin üç yüz kilometrelik yolu üç buçuk saatte kat eden uçakla, Ankara Esenboğa Hava alanına indiğimizde, Türkiye saati on biri çeyrek geçiyordu.

Pasaport işlemlerini yapıp valizlerimi aldıktan sonra, karşılamaya gelenlerle ilk camiye girdik. Cuma Namazına on dakika kalmıştı. Yazlık elbiselerle dönmüştüm. Ankara’da buz gibi bir havayla karşılaştım. Mevsim burada kıştı ve her şey normaldi. Buz gibi suyla abdest alıp, soğuk olan camide de geçen süre içinde çok üşüdüğümü hissettim. Hem uzun yolculuk, hem zamanın değişmesiyle vücudumun uyum sağlayamayışı, hem de üşütmenin etkisiyle sarsılan bünyem, ancak üç gün sonra kendisini toparlayabildi. Avustralya’ya gittiğim zaman da üç günde adapte olabilmiştim.

İki haftalık bu seyahat her şeye değmişti. Müspet hareket her şeyi güzelleştiriyordu. Şevk alış verişi ise, bambaşka manevi hazların kaynağıydı. Gurbet ellerde Risale-i Nur hakikatleriyle hem kendi vatandaşlarına, hem de ülkenin insanlarına hizmet etmeye canla başla çalışan bu kahraman dâvâ adamlarına dualar ediyor ve iman hizmetinde muvaffak olmalarını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz. Daha nice hizmetlerde sanal ortamlarda da olsa buluşmak dileklerimizle…

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)  (YouTube-Sami Cebeci ile canlı Risale-i Nur dersleri)

Reklam

Yorum Yap