Anadolu Seyahat Notları

ANADOLU’DA HİZMET RÜZGÂRLARI- 5 (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…)

(Dünden devam)

Salı akşamı Antakya’da olduk. Gönül dostlarımızın ekserisi ile tanışıyorduk. Aynı dâvâya gönül vermiş insanlar olarak, kısa zamanda kırk yıllık ahbaplar gibi samimi olduk. Onlar da bir zamanlar sıkıntıya düşmüşler. Ellerindeki avuçlarındaki her şeyleri alınmış. Sanki her yerde aynı kaderi paylaşmışız. Görünüşte aldatılmışız, fakat asla aldatmamışız. Mağdur olmuşuz, ama biz kimseyi mağdur etmemişiz. Zulme uğramışız, lâkin üç günlük dünya hayatı ve malı için kimseye zulüm etmemişiz. Allah’a binlerce şükürler olsun.

Samimi ve müstakim olmanın bereketi olarak her yerde olduğu gibi, bu gün yine Antakya’da kalabalık bir cemaatimiz, erkeklere ve hanımlara hizmet veren dershanelerimiz, dinamik gençlerimiz ve ehl-i himmet esnaflarımız var. Başımız dik ve Allah’tan başka kimseye minnet duygumuz yok. Allah’ın rızasını kazanmak yolunda iman hizmetindeki hedefimiz belli ve ufkumuz geniş, elhamdülillah. Antakyalı hizmet erbabını tebrik ediyoruz. Dualarımız onlarla beraberdir. Çarşamba günü izin isteyip Reyhanlı ilçesine geçtik.

Reyhanlı, fevkalâde tecrübeli, kıdemli ve seviyesi yüksek bir hayli bürokrat arkadaşlarla dolu. Risale-i Nur hizmetleri gayet güzel ve hareketli. Hele hanımlar taifesi daha da ileride. Almanya’da çalışan bir kardeşimizin verdiği lüks dairede hizmetlerini devam ettiriyorlar. Şefkat kahramanları olarak iman hizmetlerini ifa ediyorlar. Erkeklere ait olan şato gibi müstakil bir dershaneleri var. Gerçekten de mâlikâne gibi bir bina. Bu nimetlerin kıymetini bilmek lâzım. Nimet şükür görürse devam eder, değilse elden gider. Müsaade isteyip Gazi Antep yolunu tutarken, hepsini hizmetlerinden dolayı tebrik  ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Çarşamba akşamı, Gazi Antep ilinde olduk. Her tarafta olduğu gibi, aynı kaderi bu ilimizde de gördük. Bazı arkadaşlarımızın sonradan farklı bir düşünceye girmesiyle birden tökezleyen hizmetlerimiz, şimdi daha güzel bir noktaya gelmiş. Dershanemizde kalan genç öğrenciler şimdiden hizmetin bir bölümünü omuzlamışlar. Kızlara ait bir dershaneleri de var. Onlar da bir kermes tertiplemişler. Umduklarından daha fazla bir ilgi ve hasılat elde etmişler. Meşveret heyetinin koordinesinde, hizmet komisyonlarıyla birlikte mevcut hizmetlerini daha yukarılara çıkarmaya şevkle çalışan Gazi Antepli gönül dostlarımıza, Allah’ın özel yardımını ihsan etmesini ve muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz.

Yedi gün süren Anadolu seyahatinden sonra, yedi saatlik bir yolculuktan sonra ulaştığımız Ankara’da Regaip kandilini ihya ettikten sonra, önceden verdiğimiz söz gereği, Cumartesi günü Konya iline geçtik. (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları) (YouTube-Sami Cebeci ile her akşam canlı Risale-i Nur dersleri)

 

Reklam

Yorum Yap