Yurt Dışı Seyahat Notları

ALMANYA SEYAHAT NOTLARI-2

-Dünden devam-

Çarşamba akşamı Wuppertal’dayız. Ronstof mahallinde Adalat kardeşin öncülük ettiği hizmet merkezi hem cami hem dershane vazifesi görüyor. Çok kalabalık bir cemaat vardı. Risalelerden yaptığımız dersin sonunda soru cevap faslı başladı. Çeçenistan’da başlayan Çeçen-Rus savaşının sonuçlarına kadar her şey soruldu. Mehmet Kutlular Ağabey hepsine mâkul cevaplar vererek topluluğun bütün meraklarını giderdi.

Perşembe günü Ahlen’e geçtik. Ahlen, Warendorf’a bağlı yetmiş bin nüfuslu bir ilçedir. Fakat, Almanya hizmetlerinde bizim açımızdan merkez hükmündedir. İki katlı binanın girişinde gıda satış yeri ve çocukların oynayabilecekleri tenis masaları ve emsali âletler bulunuyor. Üst katta ise, idare merkezi, kütüphane, abdest alma yerleri ve yüz metrekarelik bir salon vardır. Hem cami hem ders salonu olarak kullanılmaktadır. O akşam gönül dostlarımızla ders ve sohbetler oldu. Cemaat bir hayli kalabalık. Almanya’nın değişik hizmet yerlerinden de gelenler olmuş. Ertesi gün, Cuma namazını da aynı yerde eda ettik. (Not: Şimdi ise, Ahlen’de üç bin metrekare kapalı alanı olan ve iki bloktan meydana gelen büyük bir hizmet merkezi bulunmaktadır.)

Cuma akşamı, Ahlen’e yüz kilometre mesafedeki Verdol’a geçtik. Bir kömür madeni bölgesi olan bu ilçede, bir hayli Zonguldaklı hem şehrimle tanışma imkânım oldu. Ahlen’de de çok hem şehrim vardı. Bir hayli süren sohbetten sonra yine Ahlen’e döndük.

Cumartesi günü, Gonca Gençlik  Merkezi başkanı Mevlüt Kurnaz, Şendoğan Erdoğdu ve Cemil Çelik Ağabeyle birlikte Hannover’e gittik. Kutlular Ağabey ise, Ahlen’de kalıp üniversiteli gençlerle müzakereli ders yapmayı tercih etti. Zaten, Nesil Grubu ile yeni bir olay yaşamıştık. Tatsız bir olay olmasını istemiyordu. Hannover bir milyonun üzerinde bulunan nüfusuyla bir sanayi şehri. Mevcut dershane yirmi seneden beri hizmet veriyormuş. Öğle namazı için aşağıda abdest alırken, yukarıdan tanıdık bir sesin yaptığı ders duyuluyordu. Namazı kıldık ve yukarıya çıktık. Ders yapan Fırıncı Ağabeydi. Miraç Risalesinin meyveleri bölümünden ders okuyordu. Oturduk dinledik. Ankara’dan tanıştığımız Necati Gül Ağabey de oradaydı. İkindi namazından önce Fırıncı Ağabey başka bir toplantıya gitti. Namaz sonrası başladığımız ders akşam namazına kadar sürdü. Zaten kış mevsimi olduğu için, namaz araları birbirine çok yakındı. Akşam yemeğinden sonra, yatsı namazını da kılıp müsaade isteyerek Lemgo ilçesine geçtik.

Lemgo’da Demircan ve Selahattin Ağabeylerin öncülüğünde yürüyen hizmetler bir hayli gelişmişti. Geniş salonlu dershanede gece on bir buçuğa kadar süren hararetli dersten sonra vedalaşarak tekrar Ahlen’e döndük.

Pazar günü, okuma programındaki üniversiteli gençlerle ders ve sohbetlerimiz oldu. Aynı akşam, Avrupa çapında bir katılımla geniş bir ders toplantısı gerçekleşti. İhlâs Risalesinden ilk dersi yaptık. İkinci dersi ise Kutlular Ağabey yaptı. Geç vakte kadar devam eden ders, soru ve cevap faslından sonra herkesin yüzü gülüyor, mutluluktan adeta uçuyordu. Waynahtın Tatili olduğu için zaman problemi de yoktu.

Pazartesi günü, Mevlüt Kurnaz kardeşin kaptanlığında, Kutlular Ağabey ve Şükrü Bulut Hocanın katılımıyla Münih’e geçtik. Mesafe çok uzaktı ve altı yüz kilometreydi. Adem Ağabeyin öncülük yaptığı dershane karargâh gibiydi. O gece bir hayli dostlarımız sohbete katılmıştı. Yapılan dersler ve sorulu cevaplı sohbetler, kafalardaki tereddütleri gidermişti. Ertesi gün bazı yerleri ziyaretten sonra Stutgart’a geçtik. Kenan, Muhsin ve Fikri Gönen Ağabeylerin yürüttüğü hizmetler oldukça iyiydi. Geç vakitlere kadar süren ders ve sohbetlerden sonra tekrar Ahlen’e döndük.    (Devamı yarın)

asyanur.info  samicebeci.net  (YouTube-Sami Cebeci videoları)

 

 

Reklam

Yorum Yap